Pixabay License. Volné pro komerční užití

Týden na ITBiz: Identické fotony dokázali vyrobit v různých kvantových tečkách

Největší pozemský teleskop ALMA se stal terčem kybernetického útoku. Monitoring, visibility, observability – jak se vyznat ve sledování sítě.

Podniky směřují k multicloudu (VMware)

V roce 2024 bude 95 % podniků v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) pohlížet na svá data jako na zdroj zisku, přičemž 46 % je bude považovat za významný zdroj – oproti dnešním 29 %. Vyplývá to z nové globální studie zveřejněné společností VMware.

Monitoring, visibility, observability – jak se vyznat ve sledování sítě

V poslední době se jako nový termín popisující to, jak jsou firmy schopné řídit svou síť, objevuje slovo observability – „sledovatelnost“. Na odpovídající český výraz, respektive všeobecně přijatý a ustálený překlad, si teprve budeme muset počkat. Jako vždy samozřejmě vyvstává otázka, zda jde jen o marketingový termín, pomocí něhož chtějí prodejci přimět zákazníky k nákupu nových řešení. Společnost Gartner tvrdí, že nikoliv, vlastní definicí ovšem také zrovna nepřesvědčuje: má jít „evoluci monitorování do procesu, který nabízí vhled do digitálních podnikových aplikací, urychluje inovace a zlepšuje zákaznickou zkušenost“.

Globální investiční společnost KKR získává Ness Digital Engineering

Investiční společnost KKR získá od dosavadního vlastníka The Rohatyn Group (TRG) Ness Digital Engineering, globální společnost zabývající se transformací digitálních služeb, jejíž součástí je rovněž český systémový integrátor a poskytovatel IT služeb Ness Czech.

Pure Storage rozšiřuje model as-a-service v rámci celého portfolia Portworx

Společnost Pure Storage oznámila na konferenci KubeCon North America 2022 novou plně řízenou službu pro úložiště Portworx Enterprise, která vývojářům kontejnerových aplikací přináší datovou rovinu připravenou pro systém Kubernetes.

Identické fotony dokázali vyrobit v různých kvantových tečkách

Týmu vědců vedenému Richardem Warburtonem z Basilejské univerzity se nyní ve spolupráci s kolegy z univerzity v Bochumi podařilo vytvořit identické fotony pocházející z různých a od sebe i značně vzdálených zdrojů. Fyzikové při svých experimentech použili tzv. kvantové tečky, struktury v polovodičích o velikosti jen několika nanometrů. V kvantových tečkách jsou elektrony uvězněny tak, že mohou nabývat pouze konkrétních hladin energie (kvantová tečka je v tomto ohledu obdobou atomu). Při přechodu z jedné hladiny na druhou se vyzařuje světlo. Pomocí laserového pulzu, který takový přechod spustí, lze tedy jednoduše vytvářet jednotlivé fotony (elektron vyskočí na vyšší hladinu a vyzáří světlo při přeskoku zpět).

Zprávičky

Týden na ITBiz: Pomocí DNA vyrobili diamantové fotonické krystaly

OpenAI umožní umělé inteligenci ovládat za uživatele počítač. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *