Supravodivost v nanodrátcích, Credit: Christine Daniloff, MIT

Týden na ITBiz: magnetismus a supravodivost

Matematička Grace Hopperová stála u zrodu konceptu podprogramů a jazyka Cobol. IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště.

IT a věda v roce 2021: magnetismus a supravodivost

Jaké jsou hlavní výsledky vědeckého výzkumu v těch oborech, které mají vztah k počítačům a elektronice? O řadě těchto novinek se psalo zde na ITBiz, o dalších pak na Sciencemag.cz. Vše lze doklikat, zkusme teď ale raději subjektivní pohled namísto záplavy odkazů.

IT a byznys v roce 2021: koronavirus, čipy, Čína a kdo zkrachuje příště

V letošním roce se vývoj IT samozřejmě odehrával v kulisách, které připravila stále pokračující pandemie. O vlivu COVID-19 se asi netřeba rozepisovat podrobněji, stejně jako o dalších často zmiňovaných tématech. Přetrvávají narušené dodavatelské řetězce, důsledkem je zdražování, inflace se už zdaleka netýká pouze konkrétních komponent. Nelepší se nedostatek čipů, z nichž se stává kritická „surovina“ i z hlediska geopolitiky. V důsledku toho se např. i spekuluje, že automobilky si ve stále větší míře budou čipy raději vyrábět samy.

Cisco Talos: bezpečnostní přehled roku 2021

Experti Cisco Talos celkově hodnotí intenzitu hackerských útoků v právě končícím roce 2021 jako mimořádnou. Velmi pestré bylo rovněž spektrum zaznamenaných napadení. Ještě počátkem roku 2021 se svět potýkal s následky jednoho z vůbec největších útoků v historii (SolarWinds), později došlo k ochromení kritické infrastruktury (ropovody Colonial Pipelines), neustálému tlaku státem sponzorovaných hackerů a nakonec k napadení obří streamovací platformy Twitch.

Archivní data budou nejvíce rostoucí třídou úložišť (Western Digital)

Hybridní práce s námi již zůstane: Očekává se, že v roce 2022 bude 52 % pracovníků ve Spojeném království pracovat na dálku. To přineslo podnikům novou výzvu: vzhledem k tomu, že zaměstnanci pracují na více různých místech, kritická a důvěrná data již nemohou být uložena na jednom místě. Aby byla data na těchto různých místech přístupná a chráněná, musí podniky nasadit místní, externí a cloudové zálohování a archivační řešení.

AWS Local Zone v Česku

Počátkem prosince oznámila společnost Amazon Web Services otevření AWS Local Zone v České republice, kterých je teď po celém světě už 30. Mají přivést Amazon Web Services blíže zákazníkům. Na podrobnější dotazy ITBizu odpovídal Tomek Stachlewski, AWS CEE Senior Solutions Architecture Manager.

Průzkum Dell: Firmy uvízly v datovém paradoxu, sbírají data rychleji, než je dokáží zpracovat

S digitalizací, která je ve firmách v posledních letech důležitým tématem, se neodmyslitelně pojí práce s daty. Letošní průzkum agentury Forrester Consulting zpracovaný pro společnost Dell Technologies přitom zjistil, že více než polovina světových firem je daty zahlcena a neumí s nimi efektivně zacházet. Nadějně však vypadají výsledky průzkumu z České republiky, podle kterých se 14 % tuzemských firem řadí mezi tzv. „datové šampiony“, tedy firmy datově zdatné a schopné přeměnit data na informace pomocí patřičných modelů. Tento výsledek je tři procentní body nad evropským průměrem a dva nad celosvětovým.

Zprávičky

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *