Foto: © makaule / Dollar Photo Club

Týden na ITBiz: Paměti s fázovou změnou by mohly být i energeticky účinné

Výrobci čipů mají zásoby jen na 5 dní. Meta/Facebook stací nový superpočítač, prý nejrychlejší na světě.

V podnikových, zákaznických a IT službách opět přibylo zaměstnanců z ciziny

I navzdory pandemii a obavám z vyšší fluktuace zaměstnanců z řad cizinců firmy intenzivně hledají a nabírají pracovníky ze zahraničí. Po útlumu v roce 2020, kdy se řada cizinců obávala relokace a dokonce se vracela do svých domovských zemí, vloni v oboru podnikových, zákaznických a IT služeb počet zahraničních zaměstnanců meziročně vzrostl o více než 6 tisíc. V letošním roce pak dle plánů českých center přibude dalších bezmála 10 tisíc zahraničních expertů na IT, finance, logistiku či datovou analytiku. S cílem podpořit pocit bezpečí a spokojenosti svých lidí a snížit fluktuaci zahraničních pracovníků, umožňuje 17 % zaměstnavatelů z oboru svým lidem pracovat z domova z domovských zemí, dalších 36 % firem tento model zvažuje. Vyplývá to z letošního průzkumu trhu podnikových služeb oborové asociace ABSL.

Pětina českých průmyslových firem ignoruje digitalizaci (Soitron)

Principy Průmyslu 4.0 má implementováno pouze 15 % českých firem, na Slovensku je to dokonce jen 10 %. Digitalizací se nezabývá až 20 % českých a 30 % slovenských průmyslových podniků. Firmy vnímají velké nedostatky ve zpracování a kvalitě nasbíraných dat.

Pure Storage a Meta spolupracují na projektu RSC pro výzkum umělé inteligence

Řešení Pure FlashArray a FlashBlade poskytnou robustní a škálovatelné úložiště pro systém RSC, který podle společnosti Meta již nyní patří mezi nejrychlejší superpočítače provozující AI. Po svém dokončení v polovině roku 2022 by mělo jít o vůbec nejrychlejší systém pro výzkum umělé inteligence.

Paměti s fázovou změnou by mohly být i energeticky účinné

Paměti s fázovou změnou (phase-change memory) jsou až tisíckrát rychlejší než klasické pevné disky, ale až dosud jejich provoz vyžadoval velké množství energie. Vědci ze Stanfordovy univerzity nyní tvrdí, že jejich nová technologie by tuto situaci mohla změnit.

Máte elektronický podpis? A můžu ho vidět? (Konica Minolta)

Konica Minolta dodává na český trh služby spojené s digitalizací dokumentů již řadu let a svou nabídku v této oblasti neustále rozšiřuje. Nedávno uzavřela spolupráci s českým start-upem Signi, poskytovatelem nástroje pro elektronické podepisování dokumentů. Na toto téma jsme hovořili s Petrem Atanasčevem, ředitelem produktového marketingu Konica Minolta Business Solutions Czech.

Zprávičky

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *