Cena bitcoinu loni klesla o dvě třetiny. Jak snížit náklady na provoz infrastruktury Kubernetes.
Bezpečnost cloudu posílí serverless architektura
V loni vydaném průzkumu KPMG mezi šéfy globálních korporací jich 58 % uvedlo, že jejich firmy jsou na kybernetický útok dobře připraveny. „To znamená, že téměř polovina ředitelů nepřímo přiznala, že mají v kyberbezpečnosti rezervy. Jestliže obranyschopnost není nejlepší ani ve všech velkých mezinárodních společnostech, tím spíš pokulhává v mnohých českých podnicích a úřadech. Problém obnažil i úspěšný květnový hackerský útok na Ředitelství silnic a dálnic,“ uvedl direktor technologického týmu české KPMG Tomáš Kudělka.
Trendy infrastruktury a provozu: oborové cloudové platformy a bezdrátové technologie
Šest trendů, jež budou v příštích dvanácti až osmnácti měsících významně ovlivňovat oblast infrastruktury a provozu IT, představili analytici Gartneru.
Trendy: předplacené služby, kontejnery, vliv rostoucích cen energií a experti se širším záběrem
Příští rok přinese zrychlení trendů, které se ve světě technologií a byznysu projevovaly již dříve. Podniky budou ještě více usilovat o energetickou úspornost a preferovat modely s platbou podle spotřeby namísto investičních výdajů. Pokračovat bude i snaha vyrovnat se s problémy dodavatelských řetězců a překonat závislost (lock-in) na jediném poskytovateli cloudu. Taková je prognóza roku 2023 podle společnosti Pure Storage.
Jak snížit náklady na provoz infrastruktury Kubernetes?
Kubernetes dnes představuje jednu z nejpopulárnějších technologií – což ukazuje třeba i poptávka po příslušných specialistech a jejich ohodnocení. Nicméně ne každá implementace tohoto systému je stejně efektivní a nevhodné volby mohou naopak znamenat, že se nasazení kontejnerů prodražit např. i proti klasické virtualizaci. Distribuované a škálovatelné prostředí Kubernetes umožňuje podnikům ušetřit náklady na zdroje/infrastrukturu, ale stejně tak je může konzumovat neefektivně.
Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování
Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení není příliš efektivní. Román na chytrém telefonu asi napíše málokdo a ani grafici zde zrovna nebudou mít ideální předpoklady. I další nevýhody tohoto zařízení jsou nasnadě. Už ani v adresním řádku prohlížeče není vidět skoro nic, což je jeden z důvodů, proč webové služby rozhodně doporučují, aby se k nim přistupovalo radši pomocí speciálních aplikací než z prohlížeče. (Tím se web se svou univerzálností staví na hlavu: pokaždé jiná aplikace.) Dalo by ale se zajít ještě dál, zda totiž vůbec stojí za to v konkrétním případě smartphone použít a radši nepočkat, až se člověk dostane k obstarožnímu PC…
Zprávičky
- Protokoly TCP/IP řídí svět internetu už čtyři desetiletí
- Šéf NÚKIB: Kybernetické útoky jsou propracovanější, je složitější je odhalit
- Unijní soud rozhodl, že Airbnb musí předávat informace daňovým úřadům
- Cena bitcoinu letos klesla o dvě třetiny
- Ministerstvo vnitra: NAKIT dočasně povede Jan Ďoubal
- Síť LinkedIn vznikla před 20 lety
- Vedením NAKIT bude pověřený právník odsouzený za nadržování zlodějům