Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

UK založila dceřinou firmu na vývoj kitů pro diagnostiku Covid-19

Univerzita Karlova založila Genespector, s.r.o. Na vývoj a výrobu kitů pro diagnostiku Covid-19 a dalších virových onemocnění.

Hlavním zaměřením GeneSpector s.r.o., nové univerzitní dceřiné společnosti čerpající z technologií pocházejících z Univerzity Karlovy, bude poskytnutí kompletního řešení laboratorní diagnostiky onemocnění COVID-19. V první řadě se jedná o unikátní odběrové soupravy, které viry okamžitě sterilizují a zároveň uchovávají vzorky stabilní pro samotnou diagnostiku. Tím poskytuje větší bezpečnost pro zdravotnický a laboratorní personál. Velkou ambicí je uvést na trh kit pro současnou detekci SARS-CoV-2 a chřipky typu A i B. To společnost plánuje v průběhu září 2020, čímž pomůže převážně symptomatickým pacientům včasnou diagnostikou.

Charles University Innovations Prague s.r.o. (CUIP), dceřiná společnost UK, spojila síly s dalšími třemi komerčními subjekty: GENERI BIOTECH s.r.o., SPADIA LAB, a.s. a ZKV Career, s.r.o. k založení nové spin-off společnosti GeneSpector s.r.o., která vznikla 11. srpna 2020. Cíle nové společnosti shrnuje jednatel dr. Michal Pohludka: „Naším cílem je laboratořím poskytnout jednoduchou a rychlou diagnostiku COVID-19 a jiných virových onemocnění, která lékařům poskytne čas pro včasnou léčbu nebo preventivní opatření. Naše produkty tvoříme s vědomím různorodosti našich laboratoří. Proto budou aplikovatelné na všechny současné otevřené přístrojové platformy a jednoduché natolik, aby je laboratoře mohly okamžitě využívat.“

V rámci odběrových souprav hraje klíčovou roli roztok pocházející z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK). Roztok byl již otestován v praxi na více než 15.000 vzorcích ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v laboratoři SPADIA LAB, a.s. a byly již realizovány dvě komerční dodávky skrze CUIP. „Do GeneSpectoru vkládáme oprávněně velké naděje. Univerzita předává své znalosti společnosti, ty nacházejí své neoddiskutovatelné uplatnění a co je nejdůležitější, pomáhají lidem. Plně tak dostáváme svého poslání, což mě osobně ohromně těší,“ říká Mgr. Otomar Sláma, ředitel CUIP.

Na unikátní odběrové soupravy navazuje izolace nukleových kyselin, která svým jednoduchým a elegantním přístupem společnosti GeneSpector trvá méně než 15 minut a je kompatibilní se všemi otevřenými přístroji na trhu. Tím je zajištěna okamžitá aplikovatelnost ve všech laboratořích v ČR i mimo ní.

Technologie pocházející z výzkumného týmu prof. Kmocha se tak stala prvním výzkumným úspěchem mimořádného interního kola grantového programu GAMA Technologické agentury ČR (TAČR), kterou vyhlásila UK v druhé polovině března. Program se specificky zaměřoval na výzkumné projekty související s onemocněním COVID-19.

tisková zpráva Univerzity Karlovy

Odstartuje sonda HERA, má významnou českou účast

České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *