Výzkumníci z University of Illinois v Chicaga a Korejské univerzity přišli s nanomateriálem, na jehož základě by se mohly vyrábět ohebné a roztahovatelné displeje smartphonů.
V principu nejde o úplnou novinku – společnost Lenovo již před časem představila svůj ohebný telefon CPlus, který lze ohnout kolem ruky podobně jako náramek/hodinky. Zatím však jde pouze o koncept a smartphone se neprodává (a mimochodem se zatím zdá, že počet ohnutí, které přístroj vydrží, nebude neomezený, půjde o faktor limitující životnost zařízení).
Nicméně nový materiál má vykazovat unikátní parametry. Vzniká pomocí technik zvaných electrospinning (zvlákňování polymerních roztoků z tenké vrstvy na elektrodě – na tomto principu vytváří vlákna i zařízení Nanospider od české firmy Elmarco, která vychází z výzkumů na Liberecké univerzitě) a electroplating (elektrolytické pokovování). Vyjde se z polyakrylonitrilu, vysoké napětí způsobí, že se v této polymerní pryskyřici začnou vytvářet elektricky nabité kapky. Ty potom účinkem napětí mohou vytvořit proud unikající z povrchu polymeru. Další manipulací s tímto proudem vznikají nanovlákna požadovaných parametrů – v tomto případě o průměru asi setiny lidského vlasu. Z těchto vláken se pak vytváří na speciálních povrchu zesíťovaná struktura („pavučina“). Následuje fáze pokovování, kdy se polymerní pavučina pokryje vrstvičkou kovu (nebo i dvěma vrstvami). Experimentovalo se s použitím mědi, zlata, stříbra nebo niklu, které jsou dobře vodivé. Stále ale půjde o síť, kdy 92 % povrchu tvoří prázdný prostor. Materiál je tedy průhledný, respektive téměř neviditelný.
Pokovená polymerní vrstva lze pak vzít a nalepit na sklo, ale i list nebo kůži. Pokud jde o kombinaci průhlednosti a vodivosti, má mít tento materiál rekordní parametry, struktura je také mechanicky odolná. Film lze ohýbat, smotávat a natahovat, aniž při tom byly zaznamenány nějaké změny jeho vlastností; mechanická odolnost by v tomto případě tedy nemusela limitovat životnost příslušného ohebného displeje.
Výsledky výzkumu byly publikovány v časopisu Advanced Materials.
Zdroj: The Register a další