(c) Graphicstock

Unikátní zákrok – autotransplantace ledvin

Autotransplantace ledvin – netradiční operační výkon, který dává naději pacientům, u kterých jiné léčebné metody selhaly.

Jedná se o efektivní chirurgický výkon, během kterého se obě nebo častěji jen jedna zbývající ledvina pacientovi chirurgicky odstraní, mimo jeho tělo se upraví a poté se transplantuje zpět pacientovi, obvykle na jiné místo než to původní. Autotransplantace na začátku tohoto roku zachránila i pacientku Terezu, které lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny vyjmuli a ošetřili její vlastní nemocnou ledvinu i s močovodem a po ošetření ji transplantovali zpět. Pacientka se díky této operaci vyhnula nejhoršímu –zhroucení funkce ledvin s rizikem pravidelně docházet na dialýzu. Téměř dva měsíce od výkonu jí ledvina funguje výborně a Tereza se může naplno věnovat své práci a koníčkům. Právě na téma ledvin a zdraví žen upozorňuje již dvanáctý ročník Světového dne ledvin, který letos připadá na čtvrtek 8. března 2018.

Tereza (28 let) měla zajizvené obě ledviny a močovody, jejich funkce se postupně zhoršovala, až došla do kritické fáze a pacientka mohla skončit se selháním ledvin. Mladá žena prodělala mnoho urologických operací, ale její zdravotní stav se stále nelepšil a hrozilo, že bude muset pravidelně docházet na dialýzu. „Pacientka byla přijata na naše pracoviště po domluvě s referujícím urologickým oddělením. Měla opakovaně infekce močových cest, vysoké teploty a byla permanentně na antibiotikách, takže byla cílem autotransplantace. Infekce se neustále opakovaly, zúžení močovodu se i přes opakované urologické zákroky nedařilo ošetřit. Jedinou možností, jak jí zachránit ledvinu, byla bilaterální nefrektomie a sekvenční autotransplantace. Druhá ledvina ještě před výkonem pracovala pouze na 24 %, takže u ní již nebyla šance na vyléčení. Operace proběhla v celkové anestezii, staro-nová ledvina pacientce bezproblémově funguje a nyní, téměř dva měsíce od výkonu, se pacientka vrátila ke svým každodenním aktivitám,“ podotýká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS a dodává: „Když nemocnou ledvinu a močovod odstraníme, tak ji hned musíme zchladit a promýt stejným konzervačním roztokem, který užíváme u transplantací orgánů včetně ledvin. Poté musíme ledvinu a zejména močovod rekonstruovat tak, abychom mohli všechny struktury znovu napojit a současně vyřešili problematická zúžení močovodu, která pacientku doteď trápila. Poté ledvinu takzvaně autotransplatujeme, tedy vkládáme níže do pánve, její cévy napojíme na cévy pánevní a zbytek opraveného močovodu přímo na močový měchýř.“

Tento operační výkon chirurgové aplikují u pacientů v IKEM jen výjimečně. Ročně se zde však uskuteční naprostá většina transplantací ledvin od žijících dárců v České republice a v případě všech typů transplantací ledviny reprezentuje IKEM jeden z největších evropských transplantačních programů. „Za uplynulý rok 2017 jsme transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce. Autotransplantace vlastní ledviny je však ojedinělý chirurgický výkon a nejedná se o klasickou transplantaci. Nemocného k této operaci indikuje urolog nebo chirurg, pacient není ani zařazen na čekací listinu k transplantaci a po výkonu nemusí užívat imunosupresiva,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

V Transplantcentru IKEM se ledviny transplantují již více než 50 let. Institut klinické a experimentální medicíny pacientům nabízí komplexní nefrologické, chirurgické a urologické zázemí, které zabezpečuje léčebně–preventivní činnost v celém rozsahu oboru. „Lékaři zde na světové úrovni pečují o nemocné s nezvratným selháním funkce ledvin, a to především před a bezprostředně po transplantaci ledviny. Možnost autotransplantace však posouvá hranice medicíny zase o kus dál,“ říká ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

tisková zpráva Institutu klinické a experimentální medicíny

Protoribozom sehrál roli v rané evoluci života

Interakce mezi RNA a proteiny před vznikem prvního života poskytovala významnou biofyzikální výhodu. Vědci odhalili …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *