Dětská chrastítka z přelomu 17. a 18. století, kožená pochva na nůž ze století 14. nebo stejně stará kožená bota patří k unikátní nálezům, které objevili archeologové v Brně ve Veselé ulici. Terénní výzkum mají sice už za sebou, vzhledem k rozsahu území, na němž kopali, ale budou nálezy ještě několik měsíců vyhodnocovat, zjistila ČTK od archeologů.
Koženou botu našli archeologové skoro celou. Byla ušita z několika dílů. „Vyšší nadkotníková část má velmi pěkně zachován i upínací systém. Velikostně se bude jednat spíše o botu nedospělého jedince, případně drobné ženy,“ uvedla Lenka Sedláčková z brněnské Archaie.
Podle ní kožené předměty nepatří v brněnském prostředí k častým nálezům. Týká se to i pochvy na nůž ze 14. století, která má délku 18 centimetrů. Vyrobena byla z jednoho kusu kůže, který byl původně sešitý na boku. Lícní strana pochvy je po obvodu zdobena vtlačenými ornamenty, vnitřní plocha je zdobena řezanou výzdobou v podobě geometrického motivu.
Nože a tedy i jejich pochvy byly univerzálním a nejrozšířenějším předmětem ve všech společenských spektrech, a to bez ohledu na pohlaví. Na rozdíl od zbraní mohly být nože běžně nošeny i ve městech.
Zajímavostí jsou i chrastítka pro děti z přelomu 17 a 18. století. Archeologové si původně mysleli, že jde o malé flétny. Lépe dochovaný exemplář byl modelován do tvaru ptáčka či kachničky.
Výkopy ve Veselé ulici na místě podzemních garáží už skončily. Výzkumy budou odborníci zpracovávat zhruba rok. Na místě našli archeologové i další zajímavosti, například poutnický odznak ze 13. století. Řada věcí se zachovala díky kasárnám, která na místě později byla. Vojenský objekt starší nálezy zakonzervoval. Dělníci tam nyní staví podzemní garáže. Nad nimi bude koncertní sál pro brněnskou filharmonii. Janáčkovo kulturní centrum bude stát 1,3 miliardy korun.