Západočeská univerzita (ZČU) otevřela v Plzni nové výzkumné centrum RICE, tedy Regionální inovační centrum elektrotechniky. Stálo 625 milionů Kč, z toho 85 procent zaplatila EU a zbytek státní rozpočet. Zaměřuje se na inteligentní průmyslové systémy a zajišťuje kompletní výzkumný cyklus od základního výzkumu přes aplikovaný až po stavbu a testování technologických demonstrátorů a prototypů. Vyvinuté a plně otestované technologie centrum poskytuje průmyslovým partnerům, řekl ČTK vědecký ředitel Zdeněk Peroutka.
Šest výzkumných týmů se specializuje na výzkum nových koncepcí pohonů a technologií pro dopravní systémy nové generace, výkonovou elektroniku a inteligentní pohony, materiálový výzkum s orientací na organickou elektroniku, inteligentní senzory, tištěnou elektroniku a flexibilní tištěné technologie, smart textilie a výzkum technologií pro zvyšování účinnosti výroby elektřiny a tepla.
Jde o poslední za čtyř výzkumných center, které za 3,5 miliardy korun postavila ZČU ve svém kampusu na Borských polích. „RICE na konci loňského roku zaměstnávalo téměř 200 pracovníků a za dobu své existence se zapojilo do řešení výzkumných a průmyslových projektů s celkovým rozpočtem přes dvě miliardy korun,“ uvedl Peroutka. Má už několik patentů včetně evropských a několik mezinárodních ocenění. Spolupracuje s desítkami výzkumných ústavů, vývojových center a univerzit ve světě.
Podle Peroutky, který před deseti lety stál u vzniku myšlenky projektu, je v největší laboratoři zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, kde lze testovat zařízení až do 31 kV a čtyř MW, například až čtyřmegawattový motor, přičemž lokomotiva má dva megawatty.
„Naše týmy mají k dispozici také laboratoře výkonové elektroniky a inteligentních pohonů (v oboru patří RICE mezi evropské lídry), speciální mikroskopické laboratoře, laboratoře pro rentgenovou diagnostiku či mikroelektronické laboratoře, které nám umožní pracovat i na náročných projektech pro kosmický výzkum,“ uvedl Peroutka. Speciální laboratoře s řízenou atmosférou a definovanou čistotou prostředí umožňují dělat pokročilé nanášení materiálů na senzory a tištěnou elektroniku.
S výsledky práce RICE se mohou lidé setkat v trolejbusech a tramvajích, hybridních a elektrických autobusech, u nichž se RICE podílelo zejména na vývoji pohonů a inteligentních řídicích systémů. Hasiči testují chytré zásahové obleky a rukavice. „Podle zpětné vazby se obleky vylepšují. Naše technologie, senzory a detektory je možné najít také v kosmických programech, v jaderné energetice a medicíně,“ řekl Peroutka.
Na investici do RICE šlo přes 480 milionů Kč, z toho 200 milionů korun do technologie spjaté s budovou a 100 milionů Kč na přístroje. Dalších 140 milionů tvořily peníze na provoz centra, které začali výzkumníci inkasovat v září 2010 a dočerpali je loni. Od ledna RICE čerpá peníze z Národního programu udržitelnosti, jenž pokryje do 40 procent nákladů na provoz. Zbytek si shání od Technologické agentury, Grantové agentury ČR, z výzkumu, vývoje a testování pro firmy.