Foto: © makaule / Dollar Photo Club

V Plzni je nové výzkumné centrum elektrotechniky za 625 mil. Kč

Západočeská univerzita (ZČU) otevřela v Plzni nové výzkumné centrum RICE, tedy Regionální inovační centrum elektrotechniky. Stálo 625 milionů Kč, z toho 85 procent zaplatila EU a zbytek státní rozpočet. Zaměřuje se na inteligentní průmyslové systémy a zajišťuje kompletní výzkumný cyklus od základního výzkumu přes aplikovaný až po stavbu a testování technologických demonstrátorů a prototypů. Vyvinuté a plně otestované technologie centrum poskytuje průmyslovým partnerům, řekl ČTK vědecký ředitel Zdeněk Peroutka.

Šest výzkumných týmů se specializuje na výzkum nových koncepcí pohonů a technologií pro dopravní systémy nové generace, výkonovou elektroniku a inteligentní pohony, materiálový výzkum s orientací na organickou elektroniku, inteligentní senzory, tištěnou elektroniku a flexibilní tištěné technologie, smart textilie a výzkum technologií pro zvyšování účinnosti výroby elektřiny a tepla.

Jde o poslední za čtyř výzkumných center, které za 3,5 miliardy korun postavila ZČU ve svém kampusu na Borských polích. „RICE na konci loňského roku zaměstnávalo téměř 200 pracovníků a za dobu své existence se zapojilo do řešení výzkumných a průmyslových projektů s celkovým rozpočtem přes dvě miliardy korun,“ uvedl Peroutka. Má už několik patentů včetně evropských a několik mezinárodních ocenění. Spolupracuje s desítkami výzkumných ústavů, vývojových center a univerzit ve světě.

Podle Peroutky, který před deseti lety stál u vzniku myšlenky projektu, je v největší laboratoři zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, kde lze testovat zařízení až do 31 kV a čtyř MW, například až čtyřmegawattový motor, přičemž lokomotiva má dva megawatty.

„Naše týmy mají k dispozici také laboratoře výkonové elektroniky a inteligentních pohonů (v oboru patří RICE mezi evropské lídry), speciální mikroskopické laboratoře, laboratoře pro rentgenovou diagnostiku či mikroelektronické laboratoře, které nám umožní pracovat i na náročných projektech pro kosmický výzkum,“ uvedl Peroutka. Speciální laboratoře s řízenou atmosférou a definovanou čistotou prostředí umožňují dělat pokročilé nanášení materiálů na senzory a tištěnou elektroniku.

S výsledky práce RICE se mohou lidé setkat v trolejbusech a tramvajích, hybridních a elektrických autobusech, u nichž se RICE podílelo zejména na vývoji pohonů a inteligentních řídicích systémů. Hasiči testují chytré zásahové obleky a rukavice. „Podle zpětné vazby se obleky vylepšují. Naše technologie, senzory a detektory je možné najít také v kosmických programech, v jaderné energetice a medicíně,“ řekl Peroutka.

Na investici do RICE šlo přes 480 milionů Kč, z toho 200 milionů korun do technologie spjaté s budovou a 100 milionů Kč na přístroje. Dalších 140 milionů tvořily peníze na provoz centra, které začali výzkumníci inkasovat v září 2010 a dočerpali je loni. Od ledna RICE čerpá peníze z Národního programu udržitelnosti, jenž pokryje do 40 procent nákladů na provoz. Zbytek si shání od Technologické agentury, Grantové agentury ČR, z výzkumu, vývoje a testování pro firmy.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …