Varroa lampa chrání včely před parazity

Tuzemští včelaři získali díky olomouckým vědcům nového pomocníka v boji proti roztoči kleštíku včelímu, který patří k nejnebezpečnějším škůdcům včel. Varroa lampa, která vznikla na jednom z partnerských pracovišť Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) jako pomůcka pro léčbu varroázy, umožní aplikovat léčivo mnohem šetrněji a rychleji než dosavadní metody, navíc bez zásahu do nitra úlu. První výrobek z produkce vědeckého centra je již v prodeji.

„Varroa lampu jsem začal vymýšlet vlastně proto, že jsem si chtěl usnadnit práci. Dosavadní metodika na boj s roztočem je poměrně náročná. Je nutné z úlu vytáhnout jeden z plástů a vložit mezi ostatní plásty zapálený pásek s účinnou látkou,“ popsal dřívější postup jeden z autorů Varroa lampy Karel Dušek.

Vedoucí olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, které je součástí CRH, proto začal před zhruba třemi lety přemýšlet o jednodušším postupu. Výsledkem je kovová Varroa lampa, která se jednoduše vloží do otvoru na strůpkovém víku. Do lampy se dá zapálený pásek s účinnou látkou a pomocí cirkulace vzduchu se léčivo rozptyluje do prostoru úlu.

„Vše je velmi jednoduché a rychlé. Vlastní ošetření jednoho včelstva trvá dvě minuty. Nemusí se vůbec zasahovat do včelího díla, čímž nevzniká riziko jeho poškozování, případně usmrcení matky. Lampa je navíc v podstatě nezničitelná, může ji využít několik generací včelařů,“ vysvětlil Dušek. Vývoj lampy, která je uznána jako veterinárně-technická pomůcka pro léčbu varroázy, trval zhruba tři měsíce. Mnohem delší dobu si vyžádala potřebná administrativa.

Včely ve vědeckém centru hrají významnou roli. Jejich úkolem je totiž opylovat cizosprašné zeleniny a léčivé rostliny, jež jsou součástí genofondu. Ze zhruba 20 kmenových včelstev se během roku odebere kolem 160 oddělků. V každém z nich je zhruba 2000 kusů včel, které slouží v technických izolátorech k opylování.

Varroázu včel způsobuje roztoč kleštík včelí (Varroa destructor, Andeson & Trueman, 2000), který na včelách parazituje a může způsobit i jejich uhynutí. V současné době představuje pro včely jedno z největších nebezpečí. Léčebná kúra se provádí třikrát na podzim, v případě nutnosti se opakuje na jaře.

Varroa lampa je chráněna užitným vzorem registrovaným u Úřadu průmyslového vlastnictví. Zájemci si ji mohou zakoupit ve Včelařských potřebách Koppová na třídě Míru v Olomouci.

tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Odstartuje sonda HERA, má významnou českou účast

České instituce a firmy se podílejí na návrhu, realizaci a provozu mise Hera Evropské kosmické …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *