Tokumeigakarinoaoshim, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domaina
humaniodní robot Pepper, autor obrázku Tokumeigakarinoaoshim, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domaina

Ve dvou belgických nemocnicích vítá lidi humanoidní robot Pepper

Robot Pepper měří 140 centimetrů. Rozpozná lidský hlas ve dvaceti jazycích a dokáže určit, zda před ním stojí muž, žena nebo dítě, uvedli představitelé nemocnice v Lutychu. Tam bude robot pacienty jen vítat, v nemocnici v Ostende je může doprovodit až na jednotlivá oddělení.

Roboti generace Pepper, každý v hodnotě asi 30 000 eur (811 000 Kč), se v dílech dovážejí z Asie a sestavují v Evropě. Již se zkoušeli v japonských obchodech a také ve velkoprodejnách ve Francii. „Je to ale poprvé, co se budou používat v recepci,“ citovala agentura AFP mluvčího belgické společnosti Zora Bots Raphaëla Tassarta. Firma se podílela na programování robotů pro nemocnice.

Inteligentní robot Pepper se loni v červnu poprvé objevil v Japonsku. Podle svých tvůrců dokáže s lidmi konverzovat, samostatně se pohybovat, vnímat lidské emoce a reagovat na ně. Je schopen analyzovat výraz obličeje člověka, gesta a použitá slova, aby poznal pět základních lidských emocí: radost, překvapení, rozhořčení, pochybnosti a smutek.

Na projevy člověka pak robot Pepper dokáže odpovědět. Například se dotyčného snaží rozveselit zahráním jeho oblíbené písničky nebo vyprávěním vtipu.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …