Pro pacienty, kteří jsou po vážném úrazu, onkologické léčbě spojené s chirurgickým zásahem do kosti, nebo růstovou genetickou vadou, se nabízí řešení díky systému FITBONE. Končetinu tak lze prodloužit až o osm centimetrů, operace je přitom mini invazivní. První takovou operaci v České republice provedl tým Kliniky úrazové chirurgie FN Brno.
Tehdy jedenáctiletý Matyáš měl úraz při fotbale, v důsledku zlomeniny stehenní kosti došlo k zastavení růstu a zkrácení končetiny až o 4 cm. Důsledky takového rozdílu mezi končetinami mohou vést nejen k bolestem zad a kyčlí, ale je tu i predispozice ke vzniku artrózy, skoliózy a mnoha dalším obtížím, které z toho vyplývají. Dosavadní možnosti léčby byly celkem omezené, neoperačně používání speciálně ušité ortopedické obuvi, která rozdíl mezi druhou nohou eliminuje, nebo operačně pomocí zevního fixátoru, který kost protahuje.
Inovace růstu kosti se zrodila díky profesorovi Baumgartnerovi, na jehož poznatcích byl vyvinut speciální hřeb FITBONE, ve kterém je inkorporován pohon spojený s podkožně implantovaným čidlem. Hřeb je z malého řezu vsunut do postižené kosti a pomocí zevně přiloženého komunikátoru lze prodlužovat kost až o 1 mm denně. „Už máme podobnou zkušenost, kdy byl použitý také rostoucí hřeb, ale růst byl mechanický, pacient musel zevně rotovat nohu a jednostranně se vyšroubovával hřeb ven. Nevýhodou bylo, že nad růstem kosti nebyla kontrola. V tomto případě pacient tolik nespolupracoval, kost začala srůstat a museli jsme přistoupit k další operaci, aby byl srůst rozrušen a mohlo vše dál fungovat,“ doplňuje zkušenost přednosta Kliniky úrazové chirurgie MUDr. Milan Krtička, Ph.D.
Dnes osmnáctiletý Matyáš má svoji levou nohu stejně dlouhou jako pravou. V listopadu mu byl do kosti vsunutý motorizovaný implantát, který díky elektromagnetické indukci mohl, za bedlivé kontroly lékařů, sám regulovat. Přístroj uvnitř kosti dělá pravidelné reporty, takže je jasně vidět, jak reálně hřeb roste. „Zákrok je prováděn v celkové narkóze, je mini invazivní, stačí pouze tři ranky. Jedna pro zavedení hřebu v oblasti kolene, druhá malá ranka v místě, kde se dlátem přeruší celá kost, z této ranky se zavede i čidlo, které se pak umístí do podkožní kapsy, třetí ranka na zavedení jednoho jistícího šroubu. Čidlo pod kůží nejen že snímá data, ale zároveň přes elektromagnetickou indukci přenáší proud do motoru hřebu. Celý princip prodlužování kosti, tzv. kalus distrakční osteotomie, funguje na známé biologii kostního hojení, kdy po přerušení kosti se nejdříve vytvoří hematom, který se postupně mění na vazivo, vazivo na chrupavku a chrupavka v kost. Kontinuálním prodlužováním přerušené kosti o 1 mm za den se udržuje bezpečně novotvorba buněk a následně kalcifikací hotové kosti,“ popisuje Krtička a dodává, že podobný zákrok je možný i na pažní nebo holení kosti, přitom je velmi důležitá spolupráce s pacientem.
Na kliniku úrazové chirurgie FN Brno se obrací čím dál více pacientů s podobnými následky úrazů, nebo následky předchozí onkologické léčby, proto se lékaři kliniky rozhodli přinést tento výjimečný léčebný postup i k nám. V době epidemie koronaviru lékaři nezaháleli a osvojili si tuto metodu online pod vedením předního francouzského chirurga profesora Francka Accadbleda.
Pohrnou se modelky do Brniska, co budou chtít na molo čapí nohy 🙂