Ve virtuální realitě jsou po Temelínu i Dukovany

Návštěvníci jaderné elektrárny v Dukovanech se nově mohou podívat i do těch nejzapovězenějších míst v jejím nitru. Projdou se jimi díky unikátní virtuální prohlídce, kterou pro dukovanské infocentrum a Skupinu ČEZ vytvořilo kreativní studio Brainz Immersive. Navazuje tak na rok starou virtuální prohlídku ReakTour v jaderné elektrárně Temelín, kterou už v uplynulém roce vidělo přes 30 tisíc návštěvníků. K tomu přidává nové funkce, včetně snímání rukou, díky kterému návštěvníci mohou sami posouvat děj a rozhodovat, kam se bude ubírat. Dohromady je nyní pro návštěvníky v obou infocentrech ČEZ umístěno 100 VR headsetů, počet, který nemá v České republice obdoby.

Virtuální realita zprostředkovává dříve nepředstavitelné zážitky širokému publiku. Stačí si nasadit speciální brýle a člověk se během krátkého okamžiku přenese i do míst, kam se normálně dostane jen hrstka povolaných. Právě to nově přináší infocentrum jaderné elektrárny v Dukovanech. Návštěvníci se ve virtuálním světě mohou podívat do velína, reaktoru nebo chladicí věže elektrárny.

“Temelínská ReakTour běží už rok a sklízí úspěchy. V Dukovanech jsme zopakovali, co v Temelíně fungovalo, a přidali ještě něco navíc. Návštěvník si může sám zvolit, co ho v elektrárně zajímá, rozštěpit atom, podívat se “pod pokličku” technologií a ještě ho čekají kvízové otázky od průvodkyně. Zkrátka jsme udělali maximum pro to, aby byla prohlídka skutečně interaktivní,” říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková s tím, že první průkopnickou prohlídku nitra jaderné elektrárny v Temelíně za uplynulý rok vidělo přes 30 tisíc návštěvníků.

Díky technologii Hand Trackingu (“snímání rukou”) si uživatelé ve virtuální prohlídce mohou “osahat” některé věci vlastníma rukama a rozhodovat o tom, kterým směrem se bude ubírat samotný děj. Dostat se díky větvení mohou až do abnormálního stavu a zjistit, co by se v takové situaci v elektrárně dělo. Právě simulace abnormálního stavu se od prvního momentu ukázala jako nejoblíbenější vyústění prohlídky.

Virtuální návštěvu vytvořilo kreativní studio Brainz Immersive ze skupiny Brainz Studios, které má ve svém portfoliu i další virtuální prohlídky míst, kam se běžně člověk nedostane, včetně sklářské firmy Preciosa nebo čistírny odpadních vod v pražském Bubenči.

“Virtuální prohlídky díky dostupnosti nové generace brýlí umožňují divákům zprostředkovat novou úroveň interaktivity. Ta umožňuje do pohlcujících zážitků zapojit například edukativní prvky nebo větvení děje,” vysvětluje zakladatel studia Brainz Immersive Robin Pultera.

ReakTour v Dukovanech byl vytvořen přímo pro platformu Meta Quest 2, která technologii snímání rukou podporuje. V infocentru bude pro jedinečný zážitek k dispozici 50 takových brýlí se sluchátky. Spolu s infocentrem v Temelíně je tak v akci dohromady unikátních 100 headsetů. Díky tomu je virtuální prohlídka určena kromě široké veřejnosti také organizovaným návštěvám škol, veřejných institucí i soukromých společností. Virtuální prohlídka je k dispozici v české i anglické verzi a její stopáž je zhruba 20 minut. Stejně jako doteď jsou všechny prohlídky v Dukovanech zdarma.

ReakTour je publikovaný také na platformě Meta Quest TV, kde se do nitra elektrárny může podívat zdarma více než 15 milionů nadšenců z celého světa, kteří doma mají VR brýle Meta Quest.

tisková zpráva Brainz Studios

CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače… Sdružení CESNET …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *