Že by to bylo až tak jednoduché a riziko vážného průběhu COVID-19 podstatně snižoval jediný faktor?
José L. Hernández z University of Cantabria ve španělském Santanderu a jeho kolegové prezentují v nové studii, že u lidí, kteří s koronavirem skončí v nemocnici, je v 80 % případů snížená hladina vitamínu D. Pravda, výsledek je založen na sledování pouze 216 pacientů z Hospital Universitario Marqués de Valdecilla.
Souvislost vitamínu D s odolností ke koronaviru se uváděla již dříve, viz doporučení chodit na Slunce, nicméně dosavadní studie na toto téma nevedly k příliš přesvědčivým výsledkům.
Naopak nová studie tvrdí, že podávání vitamínu D by u lidí s jeho sníženou krevní hladinou mohlo být součástí léčby koronaviru. Preventivně by ho mohl užívat i zdravotnický personál. Problém s vitamínem D mají častěji muži než ženy. U pacientů s COVID-19 s nedostatkem vitamínu D byly zjištěny vyšší sérové hladiny zánětlivých markerů, jako je feritin a D-dimer.
José L Hernández et al. Vitamin D Status in Hospitalized Patients With SARS-CoV-2 Infection. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 27 October 2020 DOI: doi.org/10.1210/clinem/dgaa733
Zdroj: The Endocrine Society/MedicalXpress.com
Poznámky PH:
Technicky vzato vitamín D, protože si ho organismus umí sám vyrábět, vlastně ani vitamínem není. Jde o skupinu několika sloučenin (D3 – cholekalciferol, D2 – ergokalciferol…) které dále řídí např. hladinu vápníku v krvi, pevnost kostí a ovlivňuje i fungování imunitního systému.
Vitamín D na Wikipedia.cz (včetně dalším souvislostí s COVID-19)
Vitamín D, ať už ze stravy nebo ze syntézy v kůži, si organismus musí dále upravovat v játrech a v ledvinách. U některých pacientů může být problém i zde a samotný další příjem nemusí pomoci.
Nedostatek vitamínu D také koresponduje s vyšším tlakem, i ten je pro koronavirus rizikovým faktorem. Těžko říct, co je přímou příčinou čeho a co je korelace.