(c) Graphicstock

Vysokofrekvenční EKG pro diagnózu srdce

U nemocného srdce, například po rozsáhlém infarktu, může docházet ke zpoždění aktivace levé komory.

Americký patent na původní technologii určenou lékařům získali vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR, Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) a firma M&I Praha. Nová technologie dokáže určit elektrickou aktivaci srdečních komor a s přesností na jednotky milisekund měří jejich vzájemné zpoždění.
     Stanovit přesněji léčbu pro konkrétního pacienta se selhávajícím srdcem a tím výrazně prodloužit délku života umožňuje nová technologie vysokofrekvenčního EKG, za jejímž objevem stojí hlavně brněnští vědci a lékaři. „U zdravého srdce se obě komory aktivují současně, tedy synchronně. U nemocného, například po rozsáhlém infarktu, může docházet ke zpoždění aktivace levé komory (komorová dyssynchronie), výkon srdce se snižuje a srdeční choroba se zhoršuje. Existuje sice efektivní léčba komorové dyssynchronie pomocí speciálního kardiostimulátoru, ale ta nefunguje u každého,“ vysvětlil důležitost nového postupu Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, vedoucí oddělení Medicínské signály a zároveň vedoucí výzkumného týmu. A pro snazší pochopení uvedl následující příklad. „Je to jako seřízení zapalování spalovacího motoru. Pokud víme, že snížený výkon motoru je v důsledku špatně nastaveného předstihu, je řešení jednoduché a efektivní. Pokud je problém jinde, seřízení zapalování nepomůže,“ řekl Jurák s tím, že stejně tak i nevhodně zvolená terapie pacienta zatěžuje, a dokonce může jeho stav zhoršit.
Nová technologie využívá vysokofrekvenční složky v signálu EKG. „Ty určí rozložení elektrické aktivace v jednotlivých částech srdečních komor a stanoví případné časové zpoždění. Tento číselný údaj v milisekundách poskytne lékaři cenou informaci o tom, zda je terapie pro pacienta vhodná,“ uvedl Jurák.
     Nová technologie podle něj navíc umožní zlepšit nastavení stimulátoru u již probíhající léčby pro nejlepší možný výkon srdce jako pumpy.
Diagnostiku zpoždění aktivace levé komory vědci představili v květnovém vydání prestižního amerického časopisu Circulation: Arrhytmia and Electrophysiology. V článku prokázali, že měřené časové zpoždění před zavedením terapie jednoznačně ukazuje na následnou úspěšnost léčby.

Dostupnost běžným pacientům
Výhodou nové technologie vysokofrekvenčního EKG je jednoduchý a neinvazivní postup: nejsou vyžadovány specifické znalosti obsluhy a zpracování je automatické. „Pro účinnou diagnostiku stačí běžné umístění elektrod, které se v klinické praxi využívá pro měření dvanáctisvodového EKG. Diagnostika je levná a snadno dostupná,“ podotkl Pavel Leinveber, vedoucí výzkumného týmu Biomedicínské inženýrství FNUSA-ICRC.
     Na vytvoření nového diagnostického monitoru vědci aktuálně pracují. Vývoj spolufinancují evropské strukturální fondy, a to prostřednictvím projektu OPPIK Aplikace. Projekt zastřešuje brněnská firma Cardion. „Cílem je vytvořit jednoduché interaktivní experimentální zařízení pro ověření metodiky v klinické praxi s termínem dokončení v roce 2019,“ doplnil Jurák.
     Pokud bude vývoj technologie úspěšný, stvrdí jej certifikace a následné klinické využití.

tisková zpráva AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *