(c) Graphicstock

Výroba surfaktantů bez užití ropy ci palmového oleje

Modular Genetics, Inc. je americká biotechnologická společnost využívající pokročilé technologie syntetické biologie pro výrobu speciálních chemikálií, které jsou konkurenceschopné z hlediska nákladů, poskytují vynikající výkon a jsou šetrné k životnímu prostředí. Jedním z členů vědecké rady společnosti je i laureát Nobelovy ceny Dudley Herschbach.

Povrchově aktivní látky (surfaktanty) jsou chemické látky, které jsou odpovědné za tvorbu pěny a čistící vlastnosti mnoha produktů, například šamponů. Tradičně jsou surfaktanty vyráběny pomocí chemických procesů z ropy a palmového oleje, což má vážné dopady na životní prostředí. Modular Genetics vyvinula „zelenou“ biotechnologii pro výrobu surfaktantů fermentací bez použití ropy a bez palmového oleje. Společnost oznámila, že takto vyrobeným surfaktantům byly uděleny významné certifikace od ministerstva zemědělství USA (dále jen „USDA“) a organizace Go Palm Oil Free, které potvrzují, že Modular Genetics dosáhla svého cíle udržitelné výroby surfaktantů.

Konkrétně její AminoSurf-ETM povrchově aktivní látky získaly certifikaci od USDA „100 % BioPreferred“ a od organizace GPOF certifikaci „Bez palmového oleje“ a jsou jedinými surfaktanty, kterým byly uděleny obě certifikace. Modular Genetics je hrdá na tyto úspěchy, které potvrzují slibné vyhlídky průmyslové výroby založené na biotechnologiích, která podle Brenta Eriksona, výkonného viceprezidenta průmyslové a ekologické sekce Organizace pro biotechnologické inovace (BIO) „přispívá více než 369 miliard dolarů do americké ekonomiky a má dopad, který se bude zvyšovat s dalším rozvojem inovací“. BioPreferred program byl vytvořen zejména pro „podnícení hospodářského rozvoje, tvorby nových pracovních míst a nových trhů pro zemědělské komodity“.

Modular Genetics též oceňuje uznání od GPOF „Bez palmového oleje“. Podle Elisy Brongers z GPOF „asi 15 % dnes vyráběného palmového oleje se používá k výrobě surfaktantů. Spotřebitelé by měli vědět, že výrobky obsahující surfaktanty je možné získat bez použití palmového oleje, a též potřebují jednoduchou značku potvrzující, že produkty, které užívají, nebyly vyrobeny z palmového oleje. Proto jsme vytvořili značku „Bez palmového oleje“.

Biochemik Dr. Michael Storek PhD., konzultant společnosti Modular Genetics a absolvent Karlovy univerzity a Harvardu, uvádí, že „asi 9 milionů tun palmového oleje je použito celosvětově k výrobě povrchově aktivních látek každý rok. Pokud tyto surfaktanty vyrobíme fermentací bez použití palmového oleje, zachráníme 2,4 milionů hektarů deštného pralesa, oblast odpovídající přibližně jedné třetině České republiky. Pokud jde o spotřebu surfaktantů jen v Evropě, mluvíme o 1,6 milionu tun palmového oleje ročně, což je množství jen mírně větší, než kolik palmového oleje se ročně spotřebuje v Evropě jako biopalivo (1,5 milionu tun). Pokud by se surfaktanty spotřebované v Evropě vyráběly pomocí biotechnologie firmy Modular Genetics, pozitivní dopad na deštné pralesy by byl alespoň tak velký jako zákaz biopaliv vyráběných z palmového oleje.“

tisková zpráva společnosti Modular Genetics

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *