Pixabay License. Volné pro komerční užití

Vytvořili syntetická embrya (nebo embryoidy?) z kmenových buněk, bez oplodnění

Vědcům se z kmenových buněk podařilo poprvé vytvořit syntetická embrya – nebo spíše embryoidy ( po vzoru organoidy). Hlavní motivací je vyvinout techniku, která by umožňovala z kmenových buněk konkrétního člověka vytvářet rychle a rutinně orgány pro transplantace, se shodnou genetickou informací a bez průvodní imunitní reakce.
Jak upozorňuje většina vědců, které oslovila v této souvislosti agentura AFP, tento cíl je ovšem ještě hodně vzdálený, a to bez ohledu na regulační/právní otázky.
Vědci z izraelského Weizmann Institute of Science publikovali v Cell výsledky výzkumu, kdy se jim podařilo v laboratoři přimět myší kmenové buňky, aby se začaly samovolně spojovat do větších útvarů podobných embryím, aniž by přitom byly použity spermie/vajíčka/oplodnění.
Buňky z kůže myší byly nejprve vráceny do fáze kmenových buněk. Ty pak vědci umístili do speciálního „inkubátoru“ (zařízení se např. neustále pohybovalo, čímž mělo napodobit prostředí mateřského organismu). S většinou kmenových buněk se nestalo nic, ale 0,5 % z nich se shromáždilo do kulových chuchvalců, které se posléze přeměnily v útvary podobné embryím. Po 8 dnech (u myší trvá těhotenství normálně asi 20 dní) zde byly zaznamenány první známky existence mozku a tlukot srdce. Útvary byly popsány jako „z 95 % podobné normálním myším embryím“. To samozřejmě není dost na to, aby vznikl životaschopný organismus.
Embrya, respektive embryoidy, by se samozřejmě daly využívat i pro výzkum nových léků a řešení dalších medicínských problémů. Jeden z autorů studie Jacob Hanna již za tím účelem založil společnost společnost Renewal Bio. V Izraeli nebo USA by popsaný postup mělo být legální provést i s buňkami lidskými…

Shadi Tarazi et al, Post-Gastrulation Synthetic Embryos Generated Ex Utero from Mouse Naïve ESCs, Cell (2022). DOI: 10.1016/j.cell.2022.07.028
Zdroj: Cell / Phys.org

Poznámka PH:
Není ale nadějnější cesta pěstovat orgán bez fáze „obecného embrya“ (plus bude spojeno s menšími regulacemi)? Člověk potřebuje játra (apod.), ne to, aby embryoidu tlouklo srdce…
V této souvislosti viz i techniky snažící se vytvářet repliky orgánů pomocí 3D tisku, kdy s ebuňky nechávají prorůstat strukturou připraveného „lešení“ apod.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *