Odhaduje se, že polovina hvězdných soustav tvoří více hvězd spolu gravitačně svázaných (takže jinak řečeno, většina hvězd budou asi dvojhvězdy). Není důvod, proč by kolem dvojhvězd neobíhaly také planety. Výzkumníci z University of Nevada v Las Vegas však nyní uvádějí, že zřejmě poprvé nalezli exoplanetu i u trojhvězdy (cirkumptriální planeta). Pozorování systému GW Ori se uskutečnilo pomocí dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).
Astronomové sledovali kolem tří hvězd tři prachové prstence. Z těchto prstenců by mohly vzniknout planety. Navíc ale v kruhovém disku vědci objevili podivnou mezeru. Zvažovali různé možnosti jejího vzniku včetně verze, že mezera vznikla v důsledku gravitačního momentu tří hvězd. Nakonec došli k závěru, že pravděpodobnějším vysvětlením mezery v disku je přítomnost jedné nebo více masivních planet podobných Jupiteru. Dávalo by to smysl: plynní obři jsou obvykle prvními planetami, které se v hvězdném systému vytvoří, kamenné (terestrické) planety následují až po nich. Samotná planeta vidět není, alespoň prozatím. Autoři studie nicméně doufají, že v příštích měsících by mohli o její existenci získat i přímý důkaz.
Průvodní tisková zpráva uvádí, že objev by mohl znamenat, že planety jsou ve vesmíru ještě častější, respektive exoplanety vznikají i tam, kde bychom je spíše nečekali.
Jeremy L Smallwood et al, GW Ori: circumtriple rings and planets, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2021). DOI: 10.1093/mnras/stab2624
Zdroj: University of Nevada, Las Vegas / Phys.org