(c) Graphicstock

Drony soutěžily ve sběru předmětů a přistávání na autě

Drony z fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze si na mezinárodní soutěži v Abu Dhabi doletěly pro kompletní medailovou kolekci.

Po dvoudenním závodě soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) získal tým Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze první místo v disciplíně kooperativní sběr předmětů pomocí skupiny autonomních helikoptér a stříbrnou pozici v kategorii autonomní přistání na vozidle. Díky tomuto úspěchu získal tým „divokou kartu“ – možnost startu v soutěži Grand Challenge, kde spolu s kolegy s italské univerzity v Padově, vybojoval bronz.

Na závodním okruhu Formule 1 YAS Arena v Abu Dhabi proběhla ve dnech 16. a 18. března prestižní robotická soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC). V něm soutěžil tým Dr. Martina Sasky z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, doplněný o zástupce americké University of Pennsylvania a britské University of Lincoln.

Ve výsledném hodnocení získali čeští robotici za autonomní přistání dronu na jedoucím vozidle 97,653 bodů z celkových 100 možných. Skončili tak na druhém místě, od vítězství dělil tým necelý jeden bod.

Soutěžní kategorii zaměřenou na sběr předmětů pomocí skupiny dronů pak suverénně vyhráli s celkovým počtem 56,154 bodu. Drony předměty sbíraly zcela autonomně, tedy bez jakéhokoliv zásahu člověka, což je technologie na hraně současných vědeckých poznatků.

V obou závodních dnech se soutěžilo vždy v obou disciplínách a do finálového výsledku se započítával vždy úspěšnější pokus. Během prvního soutěžního dne však bylo utkání přerušeno pro nepřízeň počasí, díky čemuž nastala změna pravidel – zkrátil se soutěžní čas druhého dne. I přes tuto nečekanou modifikaci si odborníci z ČVUT dokázali poradit.

Vedoucí týmu Dr. Saska úspěch skupiny okomentoval: „Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jediní jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny čtyři pokusy v disciplínách řešených helikoptérami. Po prvním soutěžním dni, kdy síla větru dosahovala hraničních hodnot možností helikoptér, jsme byli v nejobtížnější třetí disciplíně na prvním místě, což také prokázalo robustnost našeho řešení.“

V kategorii Challenge 1 (přistání na jedoucím automobilu) do finálového závodu postoupilo celkem 24 týmu, které měli 5 minut na přípravu a 15 minut na samotnou soutěž. V momentě, kdy dron přistál na automobilu, soutěž skončila. Celkové výsledky soutěže jsou uveřejněny na stránce: http://www.mbzirc.com/scoreboard/challenge1#viewscore

Soutěž Challenge 3 (sběr předmětů pomocí dronů) ve finále řešilo 17 týmů, původní čas na přípravu byl 10 minut a časová dotace pro závod byla 20 minut. Ta byla posléze změněna na 8 minut. Finálové výsledky jsou k dispozici na:

Pro získání možnosti startu v Grand Challenge soutěži, složené ze tří dílčích úkolů, se tým Fakulty elektrotechnické ČVUT spojil s tým univerzity v Padově. Ten řešil pohyb mobilního vozidla, které mělo za úkol manipulovat s nástroji. Tato kooperace vynesla zúčastněným stranám stříbrnou medaili.

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT se umístil před družstvy světoznámých univerzit, jako jsou Carnegie Mellon, ETH Zürich, Georgia Institute of Technology, Virginia Tech, The University of Tokyo, nebo Korea Advanced Institute of Science and Technology.

Do soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) se přihlásilo celkem 143 týmů (ve čtyřech soutěžních kategoriích) z 35 států, z toho do finále jich bylo vybráno celkem 25.