3D tisk jeřábového háku

Hák o rozměrech 70x50x10 cm a hmotnosti 90 kg vznikal v českém závodě dva měsíce.

První jeřábový hák na světě vyrobený technikou 3D tisku úspěšně prošel zátěžovými testy na 80 tun a souvisejícími kontrolami v souladu s nejpřísnějšími kritérii. Jeřábový hák určený pro námořní průmysl vyrobila sviadnovská pobočka společnosti Huisman, zátěžové testy probíhaly v mateřské společnosti v Nizozemí.

Jeřábové háky společnost Huisman prozatím nakupuje u subdodavatele, jako výkovek nebo odlitek. Z hlediska nákladů je kování v malých sériích drahá technologie. Každý složitější tvar se ková ve speciální formě a předpokládá časově náročnou přípravu výroby. A právě limity klasických technologií a rozvoj automatizace daly společnosti Huisman impuls pro využití 3D tisku.

Do zkoumání možností využití 3D techniky „Wire & Arc Additive Manufacturing“ (WAAM) se zapojil český závod společnosti Huisman ve Sviadnově před dvěma lety. Na základě koncepce vytvořené nizozemskou centrálou probíhá v Česku praktické 3D navařování se všemi potřebnými záznamy, se kterými se v nizozemském Schiedamu dále pracuje, provádějí se materiálové, pevnostní a zátěžové testy, zpracují se technické a grafické výstupy.

První a zatím jediný vytištěný vzorek jeřábového háku o rozměrech 70 x 50 x 10 cm a hmotnosti 90 kg vznikal v českém závodě v průběhu dvou měsíců. Na tisk byl využit svařovací robot Panasonic a navařování MAG (metal activ gas) metodou trvalo 23 hodin a 4 minuty čistého času.

„V procesu 3D tisku je nutno udržet optimální teplotu tavné lázně svarových housenek, aby došlo ke konzistentnímu spojení materiálu v celém průřezu a nezbortil se tištěný tvar. Úskalím zůstává kvalita výsledného povrchu, který je poněkud “zvrásněný“, a certifikace celé této progresivní technologie“, hodnotí metodu WAAM koordinátor projektu Daniel Bílek ze společnosti Huisman Konstrukce a dodává, že výrobek vytištěný na svařovacím robotu musí splňovat všechny charakteristiky dle zadávací výkresové dokumentace, jako jsou tvar, jakost materiálu a pevnostní vlastnosti.

V blízké budoucnosti Huisman usiluje o vylepšení procesu WAAM ve smyslu snížení nákladů a rozšíření výrobního portfolia u tištěných komponentů.

tisková zpráva společnosti Huisman

Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců

Moderní technologie oživují informace skryté v historických exponátech. Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *