3I/ATLAS: Ve Sluneční soustavě nejspíš našli třetí objekt původem od jiné hvězdy

Nový kandidát na mezihvězdný objekt A11pl3Z (předběžné označení), respektive 3I/ATLAS (snad finální označení, 3 že 3. tohoto druhu) byl 2. července dálkově zobrazen pomocí iTelescope.Net v Chile.
Dotyčný objekt má v současné době magnitudu +18 a pomalu se pohybuje podél hranice souhvězdí Serpens Cauda (Ocas Hada) a Sagittarius (Střelec), přímo v blízkosti galaktické roviny. Objekt má nyní excentricitu odhadovanou na 6,0 – nejvyšší dosud pozorovanou. Excentricita 1,0 nebo nižší je uzavřená dráha, což znamená, že asteroid nebo kometa se pohybuje po eliptické dráze v naší Sluneční soustavě. Nově objevená planetka přichází z mezihvězdného prostoru po dráze s velkým sklonem 175 stupňů, možná pochází z tenkého galaktického disku. Vysoká excentricita znamená hyperbolickou dráhu objektu.
V současné době objekt nevykazuje žádné známky kometární aktivity. Odhady Marshalla Eubankse (Asteroid Initiatives) naznačují, že by se mohlo jednat o asteroid o velikosti asi 20 km.
Takto „v přímém přenosu“ jde o 3. mezihvězdný objekt (po Oumuamua a Borisov). 3I/ATLAS by se mohl ukázat jako v řadě ohledů odlišný. Zaprvé se stále nachází v blízkosti dráhy Jupiteru, v současné době těsně uvnitř jeho dráhy. Perihelia dosáhne za několik měsíců, 29. října 2025, ve vzdálenosti asi 1,35 astronomické jednotky (AU) od Slunce, tedy vně dráhy Marsu. Zajímavé je, že A11pl3Z projde 3. října pouhých 0,2 AU od Marsu a zdejší přístroje včetně sondy Mars Reconnaissance Orbiter jej mohou zachytit jako objekt s magnitudou +11.
Bohužel Země bude v perihelu objektu na opačné straně Slunce. Největší přiblížení k Zemi nastane 30. října 2025 na vzdálenost 1,35 AU. A11pl3Z se bude pohybovat rychlostí asi 100 km/s směrem ven a bude se pohybovat příliš rychle na to, aby se v závěsu za ním mohly vydat sondy. Máme ale k dispozici Vesmírný dalekohled Jamese Webba a nedávno zprovozněnou observatoř Vera C. Rubin, které mohou 3I/ATLAS sledovat.

Zdroj: David Dickinson: Inbound: Astronomers discover third interstellar object, UniverseToday.com, přeloženo / zkráceno

Poznámka: Mezihvězdného původu je toho ve Sluneční soustavě možná docela dost. Vedle dočasných návštěvníků zde mnohé objekty asi i zůstaly. Viz např. také: Objekty mezihvězdného původu mohou být v Oortově oblaku běžné

Řeky a jezera na Marsu mohly existovat i v mrazivém chladu

Nový výzkum praví – před 3,6 miliardami let zmrzl oxid uhličitý z atmosféry Marsu a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *