Foto: © Dollar Photo Club
Foto: © Dollar Photo Club

4 vysílače v ČR pro připojení v letadlech

Síť European Aviation Network (EAN) umožňující vysokorychlostní internetové připojení během letu odstartovala – společnosti Deutsche Telekom (DT) a Inmarsat se svými technologickými partnery uskutečnily úspěšný testovací let. K provozu služby, která jako první na světě kombinuje satelitní a pozemní síť, bude v celé Evropě zapotřebí zhruba 300 vysílačů. T-Mobile Czech Republic v těchto dnech dokončuje instalaci čtyř vysílačů potřebných k pokrytí České republiky. Zhruba v polovině roku 2017 by měl být tento systém osazen do prvních dopravních letadel.

„EAN nám umožňuje nabízet zákazníkům špičkové datové služby nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Tato nová technologie založená na standardu LTE zajišťuje, že řešení může být v budoucnu flexibilně upraveno v závislosti na dalším technologickém vývoji,“ uvedla Claudia Nemat, členka představenstva DT pro segment evropského trhu a technologií. Dodala, že cestující na palubě letadla se budou do EAN připojovat ze svých zařízení prostřednictvím Wi-Fi.

Cílem zkušebního letu, který proběhl v jihozápadní části Velké Británie (v oblasti se slabým letovým provozem poblíž vojenského území), bylo otestování funkčnosti systému EAN včetně zařízení na palubě letadla, jež dodala společnost Thales, a pozemní sítě, kterou zajistily DT a Nokia. Let trval přibližně tři hodiny a letadlo při něm uletělo 1 624 km, většinou ve výšce kolem 9 000 metrů. První živé spojení v terénu zakončila videokonference přenášená pomocí širokopásmového připojení, kdy byly obě strany propojeny pomocí mobilní sítě LTE vyhrazené pro EAN.

Výsledky předčily očekávání pro test v tak rané fázi. Při rychlosti letu 750 km/hod bylo dosaženo rychlosti stahování dat až 80 Mbit/s. Systémy navíc provedly několik úspěšných předání mezi sektory a mobilními věžemi a byly schopny udržet stabilní spojení.

Na území ČR stačí v rámci plánované evropské mapy pokrytí vybudovat pouze čtyři vysílače. T-Mobile v těchto dnech dokončuje jejich instalaci, specialisté operátora jsou do projektu EAN zapojeni také v rámci mezinárodního řešitelského týmu.

Pro zajištění živého spojení mezi sítí EAN a pozemní sítí LTE upravily společnosti DT a Nokia LTE vysílače a jednotky Remote Radio Heads (RRH) tak, aby fungovaly na frekvenci používané pro síť EAN, kterou poskytla společnost Inmarsat. Rovněž vybudovaly speciální anténu pro vysílač umožňující pokrytí ve vzduchu ve výšce nad 3 000 metrů. Pozemní síť LTE určená pro EAN se od běžných LTE sítí liší tím, že musí fungovat při rychlostech až 1 200 km/hod a v provozních výškách osobních letů, což vyžaduje buňky s dosahem zvětšeným až na 150 km.

tisková zpráva společnosti T-Mobile

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *