FOTO: © FREEHANDZ /DOLLAR PHOTO CLUB
Foto: © freehandz /Dollar Photo Club

Agentura pro Galileo přinesla české ekonomice 800 milionů Kč

Od roku 2012, kdy Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) do Prahy přestěhovala své sídlo, dosáhl přímý přínos české ekonomice 800 milionů korun. Češi těží především ze spolupráce na projektech vývoje aplikací satelitní navigace. Ve čtvrtek 17. listopadu raketa Ariane 5 vynesla na oběžnou dráhu Země další 4 družice satelitního systému Galileo, čímž se počet satelitů zvýšil na 18 a přiblížilo se tak spuštění prvotních služeb systému.

Agentura GSA je připravená spustit systém Galileo pro Evropu
„Právě probíhající přechod ze zaváděcí fáze do fáze využití programu Galileo potvrzuje důležitost úlohy GSA z hlediska dohledu nad poskytováním služeb a nad bezpečností celého systému,“ říká výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides.

Češi s GSA úzce spolupracují 
„Uplynulé 4 roky pro nás byly neuvěřitelně přínosnou zkušeností a v tomto smyslu doufáme pokračovat i nadále,“ říká des Dorides.
Jak se tento úspěch projeví na zisku českých firem, které s Agenturou pro evropský GNSS (GSA) úzce spolupracují?
Jednou z firem, které se podílí na projektech financovaných GSA, je i Národní centrum GNSS (GNSS Centre of Excellence), koordinátor projektu CaBilAvi, jehož cílem je rozvoj využití systému EGNOS ve střední Evropě a na Balkáně. „Druhý ročník Dnů otevřených dveří dává návštěvníkům možnost se dozvědět něco více o nás i o řízení projektu z České republiky,“ říká Pavel Dobeš, ředitel Národního centra GNSS. Další projekty, na nichž se podílí české firmy a které budou představeny na Dnech otevřených dveří, se týkají silniční dopravy, železniční přepravy a zeměměřictví.
Financování výzkumu a vývoje EGNSS stále probíhá. Třetí výzva k žádostem o finance z rámcového evropského programu pro výzkum a inovace Horizont 2020 platí od listopadu a nabízí firmám zdroje ve výši 33 milionů eur. České podniky budou bezpochyby pokračovat v účasti na projektech a budoucnost spolupráce je slibná. „Jde nejen o samotnou finanční částku, ale firmy spoluprací získávají unikátní know-how, které zvyšuje jejich konkurenceschopnost,“ zdůrazňuje Des Dorides.

GSA letos pořádá druhý ročník Dní otevřených dveří
Zájemci o vesmírné technologie a navigační systémy budou moci již podruhé navštívit jinak veřejnosti nepřístupné prostory sídla GSA. Letošní ročník Dní otevřených dveří se zaměří na vesmír a účast českých podniků na jeho výzkumu a využití vesmírných technologií. Akce začíná v pátek 2. prosince, kdy je pro školy připraven speciální seminář s názvem „Satelitní navigace + Evropa = GSA“. V sobotu 3. prosince se na přednášky o různých tématech může těšit široká veřejnost: dozví se například o využití satelitní navigace v letectví či o GSA jako centru evropské satelitní navigace.
Po oba dny jsou pro návštěvníky všech věkových kategorií připraveny kvízy, soutěže o ceny, interaktivní výstava s dotykovými obrazovkami nebo letecká výstava. Fanoušci vědy a techniky uvidí model jednoho ze satelitů systému Galileo v různých konfiguracích, budou se moci vyfotografovat ve vesmíru a zkusit přistát s pomocí satelitní navigace.
Umělci všech věkových kategorií mohou ztvárnit svou vizi vesmíru a satelitní navigace a jejich díla budou vystavena v centrále GSA
Zájemci si budou moci prohlédnout Zemi z perspektivy satelitu na oběžné dráze
Návštěvníci se dozví více o úspěšných projektech, na kterých GSA spolupracuje s českými firmami
Sídlo GSA se nachází na adrese Janovského 438/2, Praha 7

tisková zpráva Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA)

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *