Amyloidní plaky jsou bílkovinné usazeniny, které se hromadí mezi mozkovými buňkami, zřejmě různě komplikují jejich fungování a nakonec mohou vést k odumírání neuronů. Jsou považovány za charakteristický znak Alzheimerovy choroby, i když nemusí být nutně vlastní příčinou.
Amyloidová ložiska se však mohou vyskytovat také v oční sítnici, často u pacientů s klinickou diagnózou Alzheimerovy choroby, což naznačuje podobnou patologii v obou orgánech. Tým pod vedením vědců z Lékařské fakulty Kalifornské univerzity v San Diegu nyní porovnal testy amyloidů v sítnici a mozku. Výsledkem je zjištění, že přítomnost skvrn na sítnici v očích korelovala se skeny mozku, které vykazovaly vyšší hladiny mozkového amyloidu. Zdá se tedy, že neinvazivní zobrazování sítnice může být užitečné jako marker pro odhalení rizika Alzheimerovy choroby v raném stadiu; metoda by namísto náročnějšího a nákladnějšího skenování mozku měla řadu výhod.
Je ovšem pravda, že výsledky jsou výsledkem zkoumání pouhých 8 pacientů; dalším krokem proto bude provedení rozsáhlejší studie.
Jennifer Ngolab et al, Feasibility study for detection of retinal amyloid in clinical trials: The Anti‐Amyloid Treatment in Asymptomatic Alzheimer’s Disease (A4) trial, Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring (2021). DOI: 10.1002/dad2.12199
Zdroj: University of California – San Diego / MedicalXpress.com