Žijeme ve zlaté době astrofyziky. Objev zrychlujícího se rozpínání vesmíru, temné energie, detekce gravitačních vln – a nyní tu máme novinku týkající se výzkumu povahy temné hmoty.
Temná hmota tvoří podle stávajících předpokladů asi 23 % z „celkové energie“ vesmíru. Vlastně jediné, co o ní víme, je to, že nezáří, ale interaguje gravitačně podobně jako hmota běžná (z toho pak vycházejí i konkurenční teorie, třeba MOND, která namísto postulování temné hmoty zavádí úpravu rovnic gravitačního zákona).
Doug Finkbeiner z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics nyní tvrdí, že objevil pozůstatky temné hmoty v podobě záření, které vzniklo anihilací temné hmoty s antihmotou v centrálních oblastech Mléčné dráhy. Předpokládáme, že temná hmota by s antihmotou reagovala stejně jako ta běžná.
Prostorové rozložení gama záření v centrální části naší Galaxie prý naznačuje možnost, že jde o výsledek anihilace temné hmoty s antihmotou. Tato část Mléčné dráhy je relativně mladá, navíc obsahuje hodně hmoty a (tudíž?) také hodně její temné části. Druhým možným vysvětlením je místní existence většího množství rychle rotujících pulsarů. Pulsary (rotující neutronové hvězdy) se nicméně vyskytují – podobně jako jiné hvězdy – hlavně v galaktické rovině. Prostorové rozložení gama záření tomu ale podle nově provedené analýzy neodpovídá. Tansu Daylan, Doug Finkbeiner a jejich kolegové proto v článku ve Physics of the Dark Universe upřednostňují model s anihilací.
Podle převažujícího přesvědčení je temná hmota tvořena tzv. WIMPS (weakly interacting massive particles, slabě interagující hmotné částice).
Zdroj: Phys.org a další
Poznámka: Opravdu někde známe oblasti, kde dochází/došlo k masivnější anihilaci antihmoty, tj. se tam vyskytovala ve větším množství? Jak se na záření pozná, zda se anihilovala temná, nebo běžná hmota? Otázky na odborníky…
Temná hmota a temná energie může být zůstatkem po anihilaci mezi hmotou a antihmotou v počáteční fázi vývoje vesmíru.