Archeologické výzkumy ve Veselé ulici v centru Brna vydaly nové svědectví, tentokrát o tradici pití kávy ve městě. Odborníci vykopali zbytky kávového šálku původem z Turecka z první poloviny 18. století. ČTK to řekla Lenka Sedláčková z Archaie Brno. V Brně byla podle odborníků také první kavárna založená na území Česka. Tento nápoj zde podával od roku 1702 Turek Achmet.
Nalezený kávový šálek odkazuje podle expertů svou charakteristickou výzdobou do oblasti dnešního Turecka, přesněji do významného hrnčířského centra ve městě Kütahya, kde se obdobná keramika vyráběla v 1. polovině 18. století a jako levnější náhrada čínského porcelánu byla distribuována i za hranice Otomanské říše.
„Nález šálku na kávu v Brně není ničím překvapivým – znalost kávy v brněnském prostředí dokládají totiž i písemné prameny. Vzrůstající oblibu těchto podniků a pravděpodobně i kávy samotné dokládá i stále se zvyšující počet kaváren. V roce 1717 měly být v Brně tři měšťanské kavárny, o dva roky později šest kaváren,“ uvedla Sedláčková.
Káva podle ní byla v 18. století konzumována co nejvíce horká a tomuto požadavku většina evropského stolního nádobí nevyhovovala. Z tohoto důvodu se do Evropy vozil především čínský porcelán.
„O cestách kávového šálku z tureckého města Kütahya do brněnské metropole můžeme jen spekulovat. Uvažovat lze o cestě přes Benátky, vyloučit nemůžeme ani cestu skrze západoevropské přístavy. Zda se sem šálek dostal s obchodníky či jako luxusní dar, dnes již těžko zjistíme,“ uvedla Sedláčková.
Výkopy ve Veselé ulici na místě podzemních garáží už skončily. Výzkumy budou odborníci zpracovávat zhruba rok. Na místě našli archeologové i další zajímavosti, například poutnický odznak z 13. století. Řada věcí se zachovala díky kasárnám, která kdysi byla na místě. Vojenský objekt starší nálezy zakonzervoval. Dělníci tam nyní staví podzemní garáže. Nad nimi bude koncertní sál pro brněnskou filharmonii. Janáčkovo kulturní centrum bude stát 1,3 miliardy korun.