Před půl rokem by toto řešení mělo asi větší smysl než dnes – zvlášť, když ještě ani teď není schváleno. Samotný princip je jednoduchý. Sprej aplikovaný do nosu by měl poskytovat ochranu až na 48 hodin, a to i když je směs příslušných účinných látek stále více naředěná.
Na University of Birmingham vyvinuli sprej obsahující látky již schválené pro použití ve Velké Británii, EU i USA. Další schvalování by proto mělo být relativně jednoduché a sprej by se na trh mohl dostat rychle – tedy relativně, a je otázka, zda po vakcinaci ještě bude mít větší smysl. A to i když autoři produktu tvrdí, že ve spolupráci s partnery by dokázali průmyslovou výrobu spustit v řádu týdnů. Vše je navíc zatím publikováno jen jako preprint a účinnost ověřena na směsi buněčných kultur a virů, nikoliv u lidí.
Sprej se skládá ze dvou polysacharidů. Karegenan se již používá v potravinářství jako zahušťovadlo a má současně i antivirové účinky. Druhá složka, gellan, se zase lepí na buňky v nosu. Po aplikaci by měl pokrýt celý vnitřek nosní dutiny a neodtékat. Směs viry zabíjí nebo obaluje, v zapouzdřené viskózní kapičce je pak člověk vysmrká nebo polkne. Důležité je, že přitom virus zůstane obalen, v těle by tedy neměl být aktivní a s velkou pravděpodobností by už měl zůstat neškodný, i když jej člověk vykýchne/vydýchne na někoho dalšího.
Ne že by sprej poskytoval stoprocentní ochranu, virus můžeme vdechnout i ústy, nakazit se z rukou/jídla nebo zřejmě i přes sliznici očí, nicméně vdechnutí nosem je nejčastějším způsobem přenosu.
Richard J. A. Moakes et al. Formulation of a composite nasal spray enabling enhanced surface coverage and prophylaxis of SARS-COV-2, (2020). DOI: 10.1101/2020.11.18.388645
Zdroj: University of Birmingham / MedicalXpress.com
Poznámka PH: Není taková věc celkem univerzální, tj. použitelná i pro jiné virové respirační epidemie, do doby chřipkových sezón apod.? Je trochu s podivem, že podobná nikoliv 100% účinná, ale podpůrná řešení již nebyla k dispozici před rokem…