Pixabay License. Volné pro komerční užití

Byli bojovníci v bitvě u Tollense místní, nebo přišli zdaleka?

Bitva u řeky Tollense (severovýchodní Německa, spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko) byla na svou dobu obrovským střetem. Kolem roku 1250 př. n. l. se zde utkalo asi 2 000 bojovníků a archeologové prozkoumali ostatky více než 150 jedinců, kteří zde zahynuli (nebo ještě vyšší čísla, Wikipedia.cz, viz odkaz níže, uvádí 5 000 lidí, a čehož asi 1 000 padlo). Můžeme se setkat s označením „nejstarší evropská bitva“. Je fakt, že pro dobu bronzovou nemáme stopy po něčem podobném ani z vyspělejšího Středomoří; přitom tam již existovala regulérní města, státy a civilizace s písmem.
O lidech, kteří u Tollense před více než 3000 lety bojovali a umírali, se toho však ví jen velmi málo. Kdo se bitvy zúčastnil a odkud pocházel? Archeologové z několika německých institucí nyní analyzovali bronzové a pazourkové hroty šípů objevené na bojišti (poznámka: už jsme dávno po začátku doby bronzové, ale jak vidno, pořád se používal i kámen) a porovnali je s více než 4 700 exempláři z celé Evropy, zejména střední (a ze stejné doby).
Většina hrotů šípů patří k typům, které se občas vyskytují v Meklenbursku-Předním Pomořansku, což naznačuje, že většina lidí, kteří bojovali u Tollense, byla relativně místní. Jiné typy, jako jsou hroty šípů s rovnou nebo kosočtverečnou základnou, s jednostrannými bodci nebo s hrotem místo tuleje, jsou však známější z oblasti na jihu, která zahrnuje dnešní Bavorsko a Moravu.
Tyto typy hrotů šípů nebyly v pohřbech z oblasti Tollense nalezeny, což svědčí o tom, že místní obyvatelé tyto hroty šípů nezískávali obchodem s jihem a sami je v boji nepoužívali. Přinejmenším někteří lidé bojující u Tollense tedy nepocházeli z této oblasti. Do konfliktu byli zapojeni bojovníci z jihu (např. najatí jako žoldnéři) nebo snad z jihu přišlo celé jedno vojsko? Jedná se tak zřejmě o nejstarší příklad nadregionálního konfliktu v Evropě.
Na několika lokalitách v jižním Německu z této doby bylo rovněž nalezeno velké množství bronzových hrotů šípů. 13. století př. n. l. tedy bylo v evropském pravěku obdobím, kdy došlo k celkovému nárůstu ozbrojených konfliktů.

Leif Inselmann et al, Warriors from the south? Arrowheads from the Tollense Valley and Central Europe, Antiquity (2024). DOI: 10.15184/aqy.2024.140
Zdroj: Antiquity / Phys.org, přeloženo / zkráceno

Bitva u řeky Tollense na Wikipedia.cz

(Zde zmiňována i možnost, že spíše než přímo o bitvu dvou armád mohlo jít o přepad velké obchodní karavany z jihu.)

Poznámky PH:
Nakonec se nacházíme těsně nedlouho před kataklyzmatickými událostmi ve východním Středomoří. Vedle migrací se měnilo i klima atd. (to ovšem skoro pořád, jistěže).
Podle periodizace pro Česko je doba bitvy cca přechodem mezi střední a mladší dobou bronzovou. Střední Evropa byla v té době hustě osídlena a mohla uživit i velké armády – bez ohledu na to, že zde dosud scházela města. Knovízská kultura z české mladší doby bronzové dosáhla (alespoň se tak někdy uvádí) hustoty vesnic nepřekonané až do vrcholného středověku.
Evropy doby bronzové byla již propojena intenzivně používanými obchodními cestami, např. jantarovou stezkou. Dokonce míra globalizace byla tehdy vyšší než v pozdější době železné (výroba bronzu vyžaduje 2 různé kovy; navíc měď ani cín nevyskytují tak často jako železná ruda; bez obchodních kontaktů se mohl těžko kdo obejít). Z tohoto hlediska dává smysl i interpretace přepadu obchodní výpravy (kterou ovšem jistě také doprovázeli bojovníci).


Credit: Leif Inselmann

Vodní vlny mohou být vyšší, než vyplývá z 2D modelů

Nová studie odhaluje, že za specifických podmínek, kdy se setkávají vlny z různých směrů, mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *