Čeští výzkumníci vymysleli nový ekologický přípravek proti škůdcům

Účinnost prostředku, který má název Rock Effect New a získal i patentovou ochranu, je srovnatelná s botanickými i syntetickými pesticidy registrovanými v jiných zemích EU nebo v USA i Kanadě. V mnohých aspektech je dokonce lepší a výhodnější. Předností je především jeho ekologičnost a univerzálnost, kdy potlačuje rozvoj nejen škůdců, ale i patogenů, které se šíří během vegetace sporami. Na letošní Země živitelce v Českých Budějovicích získali autoři tohoto unikátního přípravku i ocenění Zlatý klas. Technologická agentura ČR je podpořila v jejich snažení částku 6,18 milionu korun z programu EPSILON 3.

Na výzkumu ekologického prostředku, který může výrazně pomoci zemědělcům i zahrádkářům při ochraně pěstovaných rostlin a zvýšení výnosů, spolupracoval tým odborníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. (VURV) a společnosti AGRO CS a.s. Finančně je v jejich snažení podpořila Technologická agentura České republiky.
„Rock Effect New je univerzální prostředek, který účinně brání rozvoji nejen škůdců, ale také patogenů na rostlinách. Je založený na nově objevené a patentově chráněné formulaci oleje ze semen stromu Pongamia pinnata a ekologicky šetrných formulačních přísad, takzvaných koformulantů,“ vysvětlil vedoucí výzkumného týmu doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D (VURV).
Díky této nové unikátní formulaci dochází po aplikaci prostředku na rostlinách k tvorbě jemného filmu s aktivními látkami ze skupiny furanoflavonoidů, které účinně brání klíčení houbových patogenů. Velmi účinně likviduje na rostlinách všechny druhy padlí (parazitické vřeckovýtrusné houby). Zároveň snižuje výskyt škůdců, jako jsou mšice, svilušky, molice, červci aj.
Výzkumníci zároveň prokázali, že Rock Effect New neškodí přirozeným predátorům uvedených škůdců, jako jsou slunéčka, pavouci či pestřenky. A také půdní a vodní organismy (žížaly a dafnie) jsou k aplikaci prostředku vysoce tolerantní.
„Pongamový olej je zároveň bezpečný pro člověka, neboť se tradičně využívá v lékařství a kosmetice. Léčí se jím například svrab, hemeroidy, vředy, chronické záněty, či bolesti jater,“ připomněl Roman Pavela. Použité koformulanty se pak přidávají do kosmetiky. Jsou nezbytnou složkou masážních přípravků, koupelových olejů, pleťových krémů a mlék, či vlasové kosmetiky.
Díky svým vlastnostem je Rock Effect New tedy šetrný jak pro životní prostředí, tak pro člověka. Lze jej proto úspěšně použít nejen v systémech integrované ochrany rostlin, ale také v systémech ekologického zemědělství, pro který je povolený.
Týmu Romana Pavely se podařilo prokázat, že nový prostředek významně zlepšuje zdravotný stav rostlin. Projevuje se to nejen v jejich vzhledu, ale i ve zvýšených výnosech. „Jeho aplikace se úspěšně uplatňuje v porostech zeleniny, ovoce, chmele, révy vinné, ovocných dřevin, bobulovin a obilnin,“ upozornil Roman Pavela.
Výrobek je kromě České republiky k dostání i na Slovensku, v Rumunsku a chystá se jeho vývoz i do dalších států.

tisková zpráva Výzkumného ústavu rostlinné výroby

Revoluční spektrometr elektronové spinové rezonance

Technika zesiluje NMR signály přenosem polarizace z elektronových spinů na jádra. Dnes představili přední vědci …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *