Ochranná obuv a rukavice se systémem pro sledování polohy a navigaci i bez signálu GPS – to jsou nové technologie, které mohou zachránit život nejen lidem v nouzi, ale i hasičům a policistům při zásazích v náročných podmínkách. Vědci z Fakulty elektrotechnické ZČU je vyvíjeli tři roky.
Nová ochranná obuv a rukavice s lokalizačním a navigačním systémem umí posílat informace o pozici zasahujícího hasiče během zásahu uvnitř i venku. „Představme si situaci, kdy hasiči zasahují v prostředí, kde není dostupný signál GPS – například v hořící budově, podzemních garážích, hustém lese nebo těžko přístupném terénu. Díky zabudovanému lokalizačnímu systému má velitel zásahu přesnou představu o pohybu svého týmu,“ uvedl Radek Soukup z výzkumného týmu projektu na FEL ZČU.
Lokalizační systém přináší zásadní výhodu i samotným hasičům. Pokud během zásahu člen jednotky ztratí orientaci nebo se ocitne v kritické situaci, může využít automatickou navigaci zpět na bezpečné místo. „Zabudovaný navigační systém také umožňuje vést hasiče přímo k ohrožené osobě. To může v krizových situacích významně přispět k rychlé záchraně lidských životů,“ doplnil Radek Soukup.
Systém vyvíjeli vědci z FEL ZČU na katedře materiálů a technologií. „Při práci na projektu ILOC jsme narazili na řadu nových výzev, zejména v oblasti komunikačních systémů a výpočetních algoritmů. Výsledkem je systém, který dokáže hasiče v zásahu navigovat na bezpečné místo, a to pomocí chytré boty a rukavice s elektronickým kompasem,“ řekl Petr Kašpar ze zmíněné katedry.
Impuls pro práci na polohovém a navigačním systému dal přímo hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje. „Často se setkáváme se situací, kdy potřebujeme v průběhu mimořádných událostí lokalizovat hasiče uvnitř objektů. Systém může sloužit pro velitele zásahu jako ‚prodloužené oči‘ a může v budoucnu výrazně přispět ke zvýšení bezpečnosti a efektivitě celé záchranné akce,” řekl Michal Pathy, velitel požární stanice Plzeň – Košutka.
O výsledek projektu s názvem ILOC už má zájem česká firma, která se specializuje na výrobu hasičských ochranných pomůcek. „Chytrá zásahová rukavice a obuv otevírá úplně nový segment chytrých produktů. Obohatí naše stávající portfolio a umožní společnosti Holík vstup na nové trhy. Zároveň celý systém plně odpovídá našemu sloganu Your Safety Comes First, který zdůrazňuje, že bezpečnost pracovníků integrovaných záchranných složek je naší nejvyšší prioritou,” uvedl Tomáš Pekař z firmy Holík-International s.r.o.
Nejde ani zdaleka o první smart textilie, které vědci na ZČU vyvinuli. FEL ZČU patří mezi přední evropská výzkumná pracoviště v oblasti chytrých textilií, které integrují senzory a elektroniku přímo do oděvů. Mezi klíčové projekty patří také chytré hasičské obleky, umožňující monitorování polohy a fyziologických parametrů hasičů při zásahu, nebo vývoj textilních stuh, které zajišťují propojení elektronických komponent bez omezení pohodlí uživatele. Tyto inovace významně přispívají ke zvýšení bezpečnosti a efektivity záchranných složek a ukazují praktické využití smart textilií v různých oblastech.