Chytré boty známe z Červeného trpaslíka: ukradly auto, nedovedly ale točit volantem, a tak jsou teď v nebi. Ovšem vážněji vzato, vkládat inteligenci (senzory) do bot dává smysl prostě proto že boty má člověk tak jako tak. Chytrou hůl či asistenčního psa lze speciálně v případě nevidomých s chytrými botami třeba i kombinovat.
Rakouská společnost Tec-Innovation ve spolupráci s Graz University of Technology vyvinula obuv InnoMake vybavenou nástroji pro detekci překážek. Na špičce boty jsou umístěny ultrazvukové senzory, které dokáží rozpoznat překážky až do vzdálenosti cca 4 metrů. Informace se pak předávají akusticky nebo pomocí vibrací. Vývojáři systému uvádějí, že rozpoznávání překážky je celkem triviální, ale důležité je, aby boty dokázaly přesněji určit, o co jde. Což obnáší typ objektu (auto, zeď…), ale také je docela důležité vědět, zda se blížím ke schodům nahoru nebo dolů.
Kombinace různých technologií typu neuronových sítí/hlubokého učení se podařilo dosáhnout toho, aby software zpracovávající výstup z kamery na botě mohl běžet v mobilním zařízení. Systém tedy nezávisí na další konektivitě. Na druhé straně by ale informace získané při nošení boty bylo velmi výhodně dál integrovat, a tvořit tak určitý typ sdílené mapy,jednoho konkrétního pohledu na krajinu/město. Což zase vyžaduje nějakou celkovou koncepci, jak se vlastně věci mění jak tyto změny zahrnovat (rozlišování objektů podle jejich předpokládané „trvanlivosti“?).
Z praktického hlediska je asi ještě podstatnější, jak chytrou botu přesně doladit. Nejlepší by bylo mít kameru na špičce, ale tam si ji zase člověk nejsnáze ukopne.
Kromě samotného vývoje asistenčních technologií pro lidi hendikepované je otázka, co by našlo i univerzální využití. Zakopávat či padat ze schodů nechce asi nikdo. Nějaké speciální využití chytré boty pro horolezce nebo dokonce pro fotbalistu?
Nicméně i ve stávající podobě již byly boty schváleny jako zdravotní pomůcka a mohly by se začít prodávat.
Zdroj: Graz University of Technology / TechXplore.com a další
boty internet věcí nevidomí technologie
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …
Nebude lepšia “chytrá čiapka“ ? Lepší výhľad a nezašpiní sa od prachu a vody.
nevim, zase ty boty snaze vidi, ze o neco zakopnete, nekam spadnete? (mozna v nejake dalsi verzi by mohla bota i primo zkusit takovemu kroku zabranit?)