Durian, tropický strom, respektive jeho stejnojmenný plod, je v jihovýchodní Asii oblíbený i přes svůj pronikavý zápach, mnohdy charakterizovaný jako shnilá cibule. Vědci z Technické univerzity v Mnichově nyní došli k závěru, že základní složkou zápachu durianu je vzácná aminokyselině ethionin a její deriváty. Hlavním pachatelem je zřejmě ethioninthiol, který vzniká enzymatickým rozkladem ethioninu během dozrávání plodu.
Jak uvádí tisková zpráva, dužina plodu je sladká, chutná a výživná, současně ale pro zápach je třeba v Singapuru zakázáno konzumovat durian v hromadné dopravě a v Thajsku zase nesmí do mnohých hotelů.
Ethionin je sirná aminokyselina strukturně podobná methioninu. Není součástí bílkovin kódovaných v DNA/RNA (neodpovídá jí žádný triplet). K methioninu je antagonistický, proto se považuje ve vyšších koncentracích za toxický a je podezříván i z karcinogenity. U laboratorních potkanů se opravdu potvrdilo, že od určité dávky ethionin vyvolává poškození jater až jejich rakovinu. Aby nicméně člověk dosáhl odpovídající dávky, musel by se cpát několika kilogramy dužiny durianu denně (a to ještě prý jen odrůdy krathum na ethionin zvlášť bohaté). Novější studie naopak naznačují, že nízké hladiny ethioninu by mohly mít příznivé účinky na imunitní systém.
Nadine S. Fischer et al, Identification of an Important Odorant Precursor in Durian: First Evidence of Ethionine in Plants, Journal of Agricultural and Food Chemistry (2019). DOI: 10.1021/acs.jafc.9b07065
Zdroj: Leibniz-Institut für Lebensmittel-Systembiologie an der TU München/Phys.org a další