(c) Graphicstock

Další rok za námi…

Na přelomu roku opět pokus o malé shrnutí.
Od roku 2020 (začátku pandemie) byly všechny roky nějak „problematické“, z řady příčin, záležitosti týkající se Sciencemagu jsou jistěže ve srovnání s jinými věcmi poněkud malicherné…
V oblasti vědy a technologií šlo jednoznačně o rok generativní umělé inteligence. Musíme si ještě počkat, jak se tím změní svět on-line publikování, speciálně o vědě. Letos zde přibylo opět přes 1 000 příspěvků, počítaje v to ovšem i přebírané tiskové zprávy. „Velkoobjemovým“ webům Sciencemag samozřejmě tak jako tak konkurovat nemůže, ať už je vytváří umělá inteligence nebo lidé.
Viz také: Prázdniny – a budoucnost webu v éře umělé inteligence

Další významné trendy ve vědě? Všude bylo plno novinek, co zachytil Webbův dalekohled. Mediálnímu zájmu se těšila i supravodivost a kvantové počítače (ale to asi o nic víc než r. 2022).

Opět děkuji všem, kdo přispěli na provoz Sciencemagu inzercí: především Matematicko-fyzikální fakulta UK, Přírodovědecká fakulta UK a VŠCHT Praha.
I přes krizi knižního trhu se zde podařilo udržet týdenní frekvenci publikování úryvků z populárně-naučných knih (což lze pokládat za přidanou hodnotu Sciencemagu a trochu unikát; číst si tiskové zprávy z Phys.org, třeba i za pomoci pokročilých automatizovaných překladačů typu DeepL, může jistě každý zájemce naproti tomu zvládnout sám).
Nakonec, můžete si všimnout, že se zde články občas objevují se zpožděním. Je to dáno tím, že je píšu do zásoby, když mám čas, a rozložím publikování třeba i na měsíc dopředu. Tato „antiprokrastinace“ je ovšem dána tím, že Sciencemag píšu v mezičasech, kdy zrovna nemám jinou práci („komerční zakázky“ řekněme), tak se snažím myslet na to, že pak se zase webu nějaký čas třeba nebudu věnovat vůbec nebo jen minimálně.
Viz také obdobný, podrobnější komentář před rokem
6666 příspěvků (bilance zase po roce)

Má smysl namísto života hledat ve vesmíru složitou chemii?

Místo otázky, zda na Enceladu (nebo obdobném místě), existuje život, má možná smysl se ptát …

One comment

  1. Martin Hlaváč

    Děkuji za články v tomto roce! Přes tři roky jsem bez každominutového přívalu „klasických“ denních zpráv ze světa i z domova. Taktéž jsem se odstřihl od všech antisociálních sítí. Tento ušetřený čas věnuju čtení zpráv na poli vědeckého pokroku a výzkumu a tak mi i díky této stránce zůstává nějaká naděje pro lidstvo.
    S pozdravem a přáním všeho dobrého v novém roce
    Hlaváč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *