Asteroid Psyche, Credit: Maxar/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

Srážky mezi asteroidy mohou vést ke vzniku kovových magnetických těles

Vědci z Yaleovy univerzity možná vyřešili dlouholetou záhadu: proč některé kovové meteority vykazují stopy magnetického pole. Výsledek může vysvětlovat i vznik magnetických dynam v jádru některých planet.
Jádra Země, Merkuru a dvou Jupiterových měsíců, Ganymedu a Io, vytvářejí detekovatelná magnetická pole. Stopy dávného magnetismu byly nalezeny i na Marsu a Měsíci. Magnetismus je důležitým prvkem související s vnitřní strukturou i evolucí vesmírných těles.
Náznaky magnetismu mají také některé meteority dopadlé na Zem. To je zvláštní. Předpokládá se, že meteority s velkým obsahem železa pocházejí z kovových jader asteroidů, nicméně tato jádra by neměla být schopna vytvářet magnetismus. V nové studii vědci z Yaleovy univerzity Zhongtian Zhang a David Bercovici navrhují, že za určitých podmínek mohou srážky mezi asteroidy vést ke vzniku kovových asteroidů, které ale vést ke vzniku magnetické pole mohou a v materiálech pak o existenci magnetického pole zůstane záznam. Podle výzkumu může po srážce asteroidů dojít k tomu, že se vytvoří nové asteroidy bohaté na železo, s relativně chladným vnitřním jádrem z hornin/sutě obklopeným teplejší kapalnou vnější vrstvou. Když pak chladnější jádro začne odebírat teplo z vnější vrstvy, dojde ke konvekci (včetně toku lehčích prvků, např. síry), která následně způsobí i magnetické pole. Podle nového modelu by tento druh dynama mohl vytvářet magnetické pole po dobu několika milionů let, což by bylo dostatečně dlouho na to, aby jeho přítomnost vědci detekovali v železných meteoritech i o miliardy let později.

Zhongtian Zhang et al, Generation of a measurable magnetic field in a metal asteroid with a rubble-pile core, Proceedings of the National Academy of Sciences (2023). DOI: 10.1073/pnas.2221696120
Zdroj: Yale University / Phys.org, přeloženo/zkráceno

První pozorování dipolární kapaliny v pevné fázi

V pevných látkách hraje míra uspořádanosti velmi významnou roli v jejich fyzikálních vlastnostech i následných …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *