Těžba asteroidů se pomalu, ale jistě blíží realitě. Do akce se zapojuje mnoho začínajících firem i vládních agentur. Irina Kovalenko a její kolegové z francouzské školy leteckého a kosmického inženýrství ISAE-SUPAERO nyní pro zájemce o těžbu připravili rovnou databázi obsahující dva z tohoto pohledu nejzajímavější údaje charakterizující asteroidy – jak snadné je se k nim dostat a z čeho se skládají. První údaj vychází z databáze NASA Jet Propulsion Laboratory (veřejně dostupná databáze zahrnující téměř 25 000 blízkozemních objektů). To, jak snadno se k předmětu dostat, je kvantifikováno jako potřebná změna rychlosti (zrychlení), což odpovídá energii potřebné k výpravě – a tedy nákladům v ekonomických kalkulacích. Databáze nabízí rozhraní, které dokáže vybrat asteroid na základě minimalizace tohoto kritéria pro konkrétní startovací okno.
ECOCEL přidává i další vrstvu informací, která může být pro těžaře ještě důležitější – složení. Bohužel pouze 326 asteroidů v databázi malých těles bylo spektrálně charakterizováno, proto je program ECOCEL, který se při určování složení asteroidu opírá o spektrální údaje, prozatím omezen na tento počet.
Po určení spektrální klasifikace tělesa databáze propojuje údaje ze složení vzorků meteoritů se spektroskopickými údaji asteroidů s podobným složením, což vede k obecnému pochopení složení vnějších vrstev asteroidu. Vnitřní složení se ovšem odhaduje obtížněji. V současné iteraci databáze není přesně sledováno, ačkoli orbitální mechanika může určit hustotu objektu, a tedy pro vnitřní složení stanovit alespoň určité omezující podmínky.
Pomocí dalšího speciálního nástroje databáze poskytuje i výpočty pro jednosměrné a obletové lety a startovací okna až do roku 2050 (tj. do vzdálenější budoucnosti než většina nástrojů).
Samotná databáze (http://ecocell-database.com/) ovšem aktuálně bohužel není dostupná.
Zdroj: Andy Tomaswick: Want to be an asteroid miner? There’s a database for that. UniverseToday.com
PH: Text jsem nechal delší dobu uležet, zda se databáze objeví on-line, ale bohužel ne. Tak tedy zajímavý nápad, ale zrealizuje se nějak jinak (a nejspíš jen se speciálním přístupem).