Předkolumbovská Amazónie nebyla žádnou panenskou divočinou. Se zemědělstvím začali místní obyvatelé už minimálně kolem r. 4000 př. n. l.
Jennifer Watling z University of São Paulo a její kolegové publikovali výsledky výzkumu v Teotoniu, které leží na horním toku řeky Madeira (přítok Amazonky) v jihozápadní Amazónii. Archeologům je zde k dispozici prakticky nepřetržitý záznam lidského osídlení této oblasti za posledních cca 9 000 let. Už kolem 4 000 př. n. l. se objevily vrstvy půdy, které byly výsledkem lidské činnosti, vypalování a obdělávání. Je to mnohem dříve, než ukazují jiné nálezy z této oblasti – na druhé straně ale genetická data nasvědčují, že domestikace manioku mohla proběhnout už někdy kolem roku 6000 př. n. l. Každopádně Amazónie se zdá být jednou z oblastí, kde zemědělství vzniklo nezávisle.
Místní obyvatelé kromě manioku pěstovali tykve/dýně, fazole, možná i para ořechy a různé palmy a kalateu (kvůli listům na výrobu košů). Naopak kukuřice je původem z Mesoameriky a do Jižní Ameriky dorazila až mnohem později. Hlavní zdejší plodinou byl maniok; mimochodem z něj Indiáni v pozdější době kvasili i jakýsi nápoj snad vzdáleně připomínající pivo; dnes se vyrábí i v Africe.
Mnohé oblasti Amazonie byly před Kolumbem spíše „lidskou krajinou“ než pralesem, oblast byla protkána i hustou sítí cest. Některá ceremoniální centra připomínala města. Nejčastěji předpokládáme, že mnohé místní kultury zanikly v důsledku nemocí, které se sem rozšířily z Evropy. (Analogicky epidemie zřejmě rozvrátily vyspělou mississippskou kulturu v Severní Americe; když sem Evropané dorazili fyzicky, našli města už opuštěná.) Ale samozřejmě to mohlo být i jinak – logicky se jako možná příčina nabízí třeba i nějaká změna klimatu.
Viz také: Amazonský prales byl zahradou
Watling J, Shock MP, Mongeló GZ, Almeida FO, Kater T, De Oliveira PE, et al. (2018) Direct archaeological evidence for Southwestern Amazonia as an early plant domestication and food production centre. PLoS ONE 13(7): e0199868. doi.org/10.1371/journal.pone.0199868
Zdroj: Phys.org a další