(c) Graphicstock

Doplňky stravy na cholesterol a na srdce prakticky nefungují

Šest široce používaných doplňků stravy propagovaných jako prostředky „na cholesterol“ a „na srdce“ prakticky nesnižují hladinu lipoproteinů LDL („špatný cholesterol“). Statiny v běžně používaných dávkách jsou v tomto ohledu mnohem účinnější.

V rámci nové studie vědci analyzovali zdravotní údaje 199 dospělých z USA ve věku 40-75 let, kteří neměli ve své anamnéze žádné kardiovaskulární onemocnění. Účastníci studie měli hodnoty LDL cholesterolu mezi 70 mg/dl a 189 mg/dl a 5-20% riziko vzniku aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění během 10 let. Výzkumníci náhodně rozřadili tyto lidi do osmi skupin, kde sledovali případné změny LDL cholesterolu a dalších markerů srdečních onemocnění po 28 dnů. Skupiny zahrnovaly ty, kdo užívali placebo, 5 mg nízké dávky statinu rosuvastatinu (standardní lék) nebo jeden ze šesti doplňků stravy (rybí olej Nature Made 2 400 mg; skořice Nutriflair 2 400 mg; česnek Garlique s 5 000 mcg alicinu; kurkumin z kurkumy BioSchwartz s bioperinem 4 500 mg; doplněk Nature Made CholestOff Plus s 1 600 mg rostlinných sterolů; červená fermentovaná rýže Arazo Nutrition 2 400 mg).
Průměrné snížení hladiny LDL cholesterolu po 28 dnech bylo 37,9 % u účastníků, kteří užívali statin, zatímco změny hladiny LDL cholesterolu u těch, kteří užívali některý z doplňků stravy, byly srovnatelné se změnami ve skupině s placebem. Statin rosuvastatin vedl také k 19% poklesu triglyceridů v krvi, naopak žádný z doplňků stravy nefungoval v tomto ohledu lépe než placebo. V porovnání s placebem se u doplňku stravy s rostlinnými steroly výrazně navíc snížil „dobrý“ HDL cholesterol. A doplněk stravy s česnekem ve srovnání s placebem dokonce LDL cholesterol výrazně zvýšil.
Některé dřívější studie sice pozitivní účinek doplňků s rostlinnými steroly nebo červenou fermentovanou rýží na LDL cholesterol ukázaly, nová studie to ale nepotvrdila. Jistě není doplněk jako doplněk, ale výsledky nejsou konzistentní, a proto na příslušný efekt rozhodně raději nespoléhat, uvádějí autoři.
Omezením studie je, že trvala 28 dní, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se prokázalo snížení LDL cholesterolu pomocí statinových léků. Možná některé z doplňků stravy vyžadují delší dobu, aby se jejich účinek na hladinu cholesterolu projevil, ale ani tohle nezní zrovna přesvědčivě…
Výživové doplňky jsou pochopitelně obrovský byznys (v USA se za ně dle průvodní tiskové zprávy utratí každoročně 50 miliard dolarů), látky „na srdce“ nebo „proti cholesterolu“ mají mezi nimi významný podíl.

Luke J. Laffin et al, Comparative Effects of Low-Dose Rosuvastatin, Placebo and Dietary Supplements on Lipids and Inflammatory Biomarkers, Journal of the American College of Cardiology (2022). DOI: 10.1016/j.jacc.2022.10.013
Zdroj: American Heart Association / MedicalXpress.com

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

One comment

  1. Před nějakým desetiletím byl na BBC článek o tom jak koncerny dělají pseudovědu na prodej svých produktů. Kadlubem bylo, že se ve stejné ulici jako je univerzita dobrého jména se založí sro. schránka, která se pojmenuje „Výzkumné pracoviště při univezitě XY“. A toto sróčko potom pouští do tisku články na podporu produktu. Pohybují se v tom prý velké peníze.
    Slavný byl případ uruguajského vědce, který dostal na počátku devadesátých let od vlády US devadesát milionů dolarů na to aby vyzkoumal (na pracovišti opravdové univerzity- což se potom vymstilo) škodlivost „taneční drogy“. Všech jeho 35 opic do tří měsíců na chemikálie pošlo a vláda vydala dva zákony na základě „vědeckého výzkumu dobré univerzity“. Byl to zákon proti MDMA a světe div se zákon proti THC (se kterým však uruguajec nepracoval).
    Každý pátek a sobotu večer však ve státech v té době požilo MDMA asi 200000 lidí! Tak po deseti letech začalo nejen novináře, ale i vědce zajímat, kde jsou ti mrtví, a kde je ten uruguajec. Uruguajce se dohledat nepodařilo, ale podařilo se přesvědčit rektora univerzity ke svolení rozpečetit skříně s pokusem. Kontainery s chemikálií dodalo Monsanto a v kontainerech byla zcela jiná chemikálie než v následném zákonném rozhodnutí. Ani medializace neměla vliv na kritiku přijatých zákonů. Media středního proudu skandál vůbec nereflektovala!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *