autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL
autor Continentaleurope, zdroj: Wikipedia, licence obrázku GFDL

Dosud neznámé viry extermofilních hub možná hostiteli pomáhají

Hned tři nové viry objevil tým virologů z Biologického centra (BC) Akademie věd (AV) ČR uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus. Nejenže se jedná o poměrně neobvyklou kombinaci virů, jde zároveň i o vůbec první viry nalezené ve vláknitých houbách rostoucích v extrémně zásaditém prostředí.

Od těch nejmenších bakterií až po největší savce – prakticky každý organismus na Zemi má svůj virus, a často nejenom jeden. S rozvojem nové generace sekvenování přicházíme na to, že viry, které dosud známe (přibližně 12 – 13 tisíc druhů) představují patrně daleko méně než onu pověstnou špičku ledovce. Navíc většina z nich pochází z organizmů, které žijí v podmínkách člověku připadajících jako “normální”. O virech organizmů, které si libují v extrémním prostředí, toho víme velmi málo, a dosud u nich bylo objeveno jen několik desítek virů.

O další přírůstek do posledně zmiňované skupiny se postarali Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk, Tatiana Sarkisová a Karel Petrzik z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR, kteří spolu s nizozemskými kolegy objevili tři nové RNA viry v nově popsané houbě Sodiomyces alkalinus. Tato houba se na Zemi vyskytuje na silně zásaditých půdách (pH = 10-11) v okolí několika solných jezer v Asii a Africe. Infekce třemi stejnými viry ve vzorcích houby posbíraných v oblastech od sebe vzdálených téměř 3 000 kilometrů je velmi neobvyklá. „Je pravděpodobné, že se tyto viry šíří společně už delší čas, i když nevíme, jakou evoluční výhodu svému hostiteli poskytují,“ říká virolog Karel Petrzik. Žádný negativní vliv na zdraví houby totiž zjištěn nebyl, přesto se všechny tři viry přenášejí spórami houby. Z hostitele však není jednoduché je eliminovat.

Jelikož stejný tým již před časem objevil speciální případ “nahých” houbových virů a hledáním nových virů se intenzivně zabývá, vypadá to, že v budoucnosti můžeme čekat další objevy, poodhalující pohled do světa virů neobvyklých organizmů.

Objev byl publikován v odborném časopise PLoS ONE:
Hrabáková L., Grum-Grzymailo Alexey, Koloniuk I., Debets Alfons, Sarkisová T., Petrzik K. (2017) The alkalophilic fungus Sodiomyces alkalinus hosts beta- and gammapartitiviruses together with a new fusarivirus PLoS ONE 12 (11): e0187799. DOI: 10.1371/journal.pone.0187799

tisková zpráva Biologického centra AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *