Pixabay License. Volné pro komerční užití

Důkaz použití ohně před 800 000 lety?

Kdy začali lidé poprvé používat oheň? Možná zvládali celou technologii už někdy před milionem let, v době vzniku Homo erectus? Problém je v tom, že nemáme důkazy. Přímé a četné jsou doklady z doby až tak před 200 000 lety, i když nepřímé (a nečetné) doklady jsou staré asi 500 000 let. Samozřejmě můžeme předpokládat, že oheň měli např. už první lidé, kteří přišli do Evropy (Homo heidelbergensis někdy před 600 000 lety), což vypadá logicky, ale nemusí to být kvůli tomu nutně pravda…
Vědci z izraelského Weizmannova ústavu uvádějí, že dosud se použití ohně identifikovalo „vizuálně“ – tedy buď šlo přímo o zbytky ohnišť, popela apod., nebo o změnu barvy něčeho, co ohněm prošlo. Proto výzkumníci nyní vyvinuli k analýze nálezů i nevizuální metodu založenou na kombinaci spektroskopie a umělé inteligence. Tuto techniku použili k posouzení tepelné expozice artefaktů nalezených v lomu Evron, paleolitickém nalezišti v západní Galileji s kamennými nástroji a zvířecími fosiliemi, které pocházejí z doby před 800 000 až 1 milionem let.
Výsledky ukázaly, že 26 nástrojů z křemene bylo zahřáto na širokou škálu teplot – některé přesahovaly 600 °C. Výzkumníci dále pomocí jiné spektroskopické techniky analyzovali 87 pozůstatků fauny a zjistili, že kel vyhynulého slona rovněž vykazuje změny způsobené zahříváním. Logická interpretace zní, že tehdejší lidé používali (a navíc systematicky) oheň, i když samozřejmě sídliště mohlo třeba také neplánovaně vyhořet od blesku…

https://doi.org/10.1073/pnas.2123439119
Zdroj: Weizmann Institute of Science / HeritageDaily

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *