Krkavec velký (Corvus corax, common raven) prý ukazuje dost výjimečný jev tzv. reverzní speciace. Tvrdí to alespoň Anna Kearnsová (Smithsonian Center for Conservation Genomics na University of Washington) a Kevin Omland (University of Maryland, Baltimore County) ve studii publikované v Nature Communications.
Reverzní speciace je prostě opak vzniku nového druhu jeho odštěpováním. Dochází při ní k mezidruhovému křížení (hybridizaci), a to tak intenzivně, že oba druhy zase splynou. Samozřejmě to vyžaduje, abychom zastávali určitou definici druhu – jinou, než je chápání druhu jako jednotky, která je od ostatních oddělena reprodukční bariérou.
Kevin Omland už asi 20 let shromažďoval a zkoumal genetická data o krkavcích, především těch seveoamerických. Krkavce tradičně pokládáme za jediný druh. K. Omland si nicméně myslel, že by se mohlo jednat o druhy dva, nejspíš rozdělené mořem – tedy krkavce Starého a Nového světa. Ukázalo se ale, že spíše půjde o druh krkavce z Kalifornie/jihozápadu USA, všichni ostatní pak patří do jediného druhu („holarctic“ – včetně krkavců z Aljašky, východu USA, Evropy a Ruska). Další studie mitochondriální i jaderné DNA ale ukázaly, že situace je ještě komplikovanější. Aktuálně se výzkumníci domnívají, že k oddělení kalifornské větve došlo asi před 1-2 miliony let, ale během posledních desetitisíců let byl tento divergentní proces zvrácen a oba druhy se spolu na hranicích svého výskytu zase začaly ve velkém křížit a splývají.
Má jít o dost unikátní jev, ale zase by nás tak překvapovat nemusel. Nakonec my sami jsme nejenom Homo sapiens, ale také výsledek hybridizace Homo sapiens s neandrtálci, denisovany a možná ještě dalšími druhy (také existovaly odděleně a pak se speciace jakoby částečně zvrátila; a také bychom mohli tvrdit, že striktně vzato pak ale muselo jít vlastně stále o druh jediný).
Vědci nyní zkoumají, jak budou vypadat genomy krkavců z počátku 20. století, dále pak i to, zda hybridizace nemohla začít v důsledku činnosti člověka (což se zatím nezdá pravděpodobné).
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Nevermore v titulku už původního článku je možná náhoda, možná záměrná hříčka odkazující k Havranovi E. A. Poea. A aby se to ještě trochu zamotalo – na úvodním obrázku je havran.
Viděl jsem druh Krkavce s bílou skvrnu na krku. Snad z Ruska…