Opakovaně se prokázalo, že meteority z Marsu obsahují organické látky; že by to byl výsledek místního života, to se ale nepokládá za pravděpodobné. Kde se pak organický uhlík na Marsu bere?
Přítomnost organického uhlíku v 10 meteoritech z Marsu prokázala již studie z roku 2012. Nejnovější analýza meteoritů Tissint, Nakhla a NWA 1950 tyto výsledky potvrzuje. Navíc jsou prý konzistentní i s tím, co zjistil chemický rozbor přímo na povrchu Rudé planety.
V zásadě je možné, že organické látky na Marsu jsou dávného původu, třeba z doby, kdy se zde ještě vyskytovaly oceány. Mohly je sem přinést komety. Podle nové teorie nicméně vznikají redukcí oxidu uhličitého. Ta nicméně neprobíhá pomocí enzymů jako v pozemské biochemii, ale elektrochemicky. K reakci dochází mezi slanými roztoky (halogenidy, hydrogenuhličitany…) a minerály (sulfidy, hlinitohořečnaté soli, soli titanu apod.). Můžeme si je představit jako korozi horniny agresivním horkým roztokem, následuje pak vlastní redukce CO2. Navíc se může přidružit i redukce dusíku (plynného nebo dusičnanů) na amonné ionty a dále pak na dusík v organických látkách; na redukci dusíku se může podílet např. i pyrit.
Zajímavé na tom je, že v prostředí kontaktu minerálů s vodnými roztoky vznikal i pozemský život; první „enzymy“ byly pravděpodobně právě sloučeniny kovů a síry, které zde dodnes tvoří mnohé funkční skupiny pro přenos elektronů v redoxních reakcích. Na Marsu tak může dodnes probíhat něco podobného jako na dávné Zemi.
Zdroj: ScienceAdvances
Organic synthesis on Mars by electrochemical reduction of CO2
DOI: 10.1126/sciadv.aat5118
Poznámky PH: Považuje se za prokázané, že marťanský organický uhlík není biologického původu. Zřejmě kvůli tomu, že v něm není pozměněno izotopové složení (což ale nemusí platit, ani opak by platit nemusel, preference určitého izotopu by mohla být výsledkem i nějakého nebiologického procesu).
Redukce oxidu uhličitého na Marsu je ovšem poměrně překvapivý jev, protože místní prostředí je velmi oxidační, v roztocích se zde vyskytuje peroxid, chloristany atd. V tomto ohledu paralela mezi nynějším Marsem a Zemí před vznikem života (bez kyslíku atd.) určitě selhává.