Foto: © makaule / Dollar Photo Club

Evropa bude mít svůj první superpočítač s výkonem v řádu trilionů operací za sekundu

Francouzsko-německé konsorcium složené ze společnosti Eviden, která je předním světovým dodavatelem superpočítačových řešení, a německého výrobce modulárních superpočítačů ParTec oznámilo uzavření smlouvy s evropskou iniciativou EuroHPC o dodání prvního evropského superpočítače dosahujícího výkonu v řádu trilionů operací za sekundu, který bude provozovat Superpočítačové centrum v německém Jülichu. Celková cena projektu činí 500 milionů eur. Superpočítač, který dostal jméno JUPITER, představuje přelom na evropské cestě ke špičkovým vědeckým výsledkům a nezávislosti průmyslu.
Konsorcium s využitím nové generace grafických jednotek NVIDIA a procesorů SiPearl postaví první evropský systém, který bude schopen překonat hranici jednoho trilionu operací za sekundu (exaFLOPS), což je zásadní milník snah o zajištění evropské vědecké excelence a průmyslové suverenity. Díky mimořádnému výpočetnímu výkonu a zároveň nižší spotřebě energie umožní systém nové objevy v klíčových oblastech a zároveň podpoří celou evropskou vědeckou komunitu v inovacích.
JUPITER je navržen tak, aby zvládal nejnáročnější simulace a výpočetně náročné aplikace umělé inteligence ve vědě a průmyslu. Mezi ně bude patřit trénování rozsáhlých základních modelů pro generativní umělou inteligenci, simulace pro potřeby vývoje pokročilých materiálů, vytváření digitálních dvojčat lidského srdce nebo mozku pro lékařské účely, ověřování kvantových počítačů nebo simulace celosvětového klimatu ve vysokém rozlišení.
Počítač JUPITER, založený na architektuře BullSequana XH3000 společnosti Eviden s přímým kapalinovým chlazením, bude mít třikrát větší výpočetní kapacitu než současný nejvýkonnější evropský superpočítač a bude poskytovat výkon odpovídající 10 milionům moderních stolních počítačů. Celý systém zabere plochu přibližně 4 tenisových kurtů a bude propojený více než 260 km vysoce výkonných kabelů pro datové přenosy rychlostí přes 2 000 Tb za sekundu, což odpovídá 11 800 kompletním kopiím Wikipedie.
Bude se skládat ze dvou hlavních částí – vysoce škálovatelného modulu Booster akcelerovaného grafickými jednotkami a univerzálního modulu Cluster s procesory a paměťmi s vysokou propustností. Modul Booster bude využívat technologii grafických procesorů NVIDIA nové generace a modul Cluster bude založen na SiPearl Rhea1, prvním evropském procesoru určeném pro vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) na trhu.
Další podrobnosti a specifikace systému budou oznámeny v listopadu na letošní konferenci SC23.

Emmanuel Le Roux, viceprezident skupiny Atos Group a globální ředitel pro HPC, AI & kvantové počítače ve společnosti Eviden, říká: „Zakázka na první superpočítač třídy exaFLOPS v Evropě, založený na našem systému BullSequana XH3000, je pro naše týmy okamžikem skutečné hrdosti. Po celou dobu, co dodáváme výpočetní techniku, podporujeme evropské země na jejich cestě k hospodářské a průmyslové suverenitě. Evropská vědecká komunita nyní bude moci využívat pozoruhodný stroj „made in Europe“ k řešení vědeckých výzev a na podporu inovací.“
Bernhard Frohwitter, generální ředitel společnosti ParTec AG, uvedl: „Dynamická modulární systémová architektura (dMSA), vyvinutá pod vedením Superpočítačového centra v Jülichu a společnosti ParTec za účasti několika evropských partnerů a patentovaná společností ParTec, představuje nový přístup k vysoce výkonným výpočetním systémům a zásadně přispívá k zajištění požadované rychlosti a efektivity pro složité algoritmy umělé inteligence. Zakázka, kterou získala společnost ParTec AG a její dlouholetý partner Eviden, nejenže podtrhuje konkurenceschopnost a výkonnost německých a evropských dodavatelů při výrobě superpočítačů, ale je také rozhodujícím krokem k evropské technologické suverenitě.“
Ian Buck, viceprezident divize Hyperscale a HPC ve společnosti NVIDIA, řekl: „NVIDIA na projektu JUPITER spolupracuje se společností Eviden, s EuroHPC JU a evropskou vědeckou komunitou, aby výzkumníkům poskytla nejmodernější prostředky pro umělou inteligenci a klastrové výpočty, které potřebují pro další vlnu převratných objevů v oblastech, jako je klima a počasí, výzkum materiálů, farmacie, průmyslové inženýrství nebo kvantové výpočetní technologie. Poskytnutím akcelerovaných výpočetních technologií NVIDIA pro první evropský superpočítač s výkonem v řádu exaFLOPS pomáháme vytyčit nové cesty výzkumu a vědeckých objevů nejen v Evropě, ale i ve světě.“
Philippe Notton, generální ředitel a zakladatel společnosti SiPearl, řekl: „Jsme nadšeni, že Rhea1, náš energeticky úsporný mikroprocesor určený pro HPC, bude součástí prvního evropského superpočítače třídy exa. To potvrzuje správnost vize EuroHPC při vytváření konsorcia European Processor Initiative, z něhož společnost SiPearl vzešla. Těšíme se na spolupráci s centrem v Jülichu a společnosti Eviden a ParTec při uvádění přelomového systému Jupiter do života. Společně přispějeme k evropské technologické suverenitě a zároveň výrazně snížíme uhlíkovou stopu superpočítačů a umělé inteligence.“

tisková zpráva společnosti Eviden

Vyvinuli algoritmus pro bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi

Co je potřeba k tomu, abyste mohli hrát stolní hru s humanoidním robotem? Vědci ze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *