(c) Graphicstock

Na rekordně horké exoplanetě nepřežije ani molekula vodíku

Exoplaneta KELT-9b byla objevena před asi třemi lety a tento ultrahorký jupiter byl již tehdy označen za za nejteplejší známou exoplanetu vůbec a tento rekord si zatím drží. Však v její atmosféře je přítomno např. plynné železo. Nová pozorování teď ukazují, že v atmosféře zde nevydrží dokonce ani molekuly vodíku, i ty se rozpadají na atomy.
KELT-9b má hmotnost asi 3 Jupiterů a obíhá kolem hvězdy vzdálené 6 700 světelných let. Teplota na povrchu se odhaduje na 4 300 °C. Dalekohled NASA Spitzer nyní starší pozorování (nepřímo) doplnil o to, co se zde děje s molekulami vodíku. Ty se rozpadají na atomy, nicméně prouděním se dostávají na odvrácenou stranu planety a zde se opět formují do molekul. KELT-9b je podobně jako náš Měsíc nebo Merkur přivrácen k „mateřskému“ tělesu cca stále stejnou stranou, nicméně rozdíly teplot obou stran nejsou příliš velké – což ukazuje na intenzivní proudění mezi oběma polokoulemi.
Nový výzkum demonstruje, jak současné pozorovací techniky umožňuje dozvědět se o exoplanetách celou řadu velmi detailních informací. Studie publikovaná v Astrophysical Journal Letters ukazuje teplotní profily planety a rozdíly mezi její přivrácenou a odvrácenou stranou. Teploty se ale téměř vyrovnávají, protože atmosféra proudí kolem dokola v podobě větru. Teplotní profily vedly po výpočtech k závěru, že takový vítr by sám o sobě musel mít rychlost kolem 60 km/s, což není přece jen pravděpodobné. K výměně tepla musí proto přispívat ještě nějaký další mechanismus, jímž je právě rozpad a nové formování molekul vodíku – to se přímo pozorovat nepodařilo, má se nicméně jednat o výsledek odvozený s velkou mírou spolehlivosti.
První detekce exoplanety KELT-9b se uskutečnila díky systému Kilodegree Extremely Little Telescope, odtud její název.

Megan Mansfield et al. Evidence for H2 Dissociation and Recombination Heat Transport in the Atmosphere of KELT-9b, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/2041-8213/ab5b09
Zdroj: NASA/Phys.org

Týden na ITBiz: Vědci zkoumali, jak umělá inteligence dokáže v textu rozpoznávat lidské emoce

Vedení pod mořem jsou důležitá infrastruktura, Západ se bojí jejího narušení. Německo začne na Ukrajinu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *