Společnost Fujitsu získala zakázku na největší japonský superpočítač. Stroj se buduje na objednávku Tokijské univerzity a University of Tsukuba a bude součástí jejich společného Joint Center for Advanced High-Performance Computing.
Nový superpočítač má být mnohajádrovým, vysoce škálovatelným systémem založeným na serverech PRIMERGY x86. Celkem se použije 8 208 těchto serverů s novými procesory Intel Xeon Phi (kódové jméno Knights Landing). Tento počet výpočetních uzlů je doplněn ještě o další uzly PRIMERGY se speciálními funkcemi. Teoretický maximální výkon systému bude 26 petaflops (10 na 15 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu). Jednotlivé výpočetní uzly jsou propojeny pomocí architektury Intel Omni-Path, což umožní výkonnou paralelizaci. Zajímavá má být také použitá technologie chlazení, protože každá komponenta systému má jinou optimální teplotu provozu; tzv. hot water cooling technology využívá k chlazení teplejší vodu, než je obvyklé. Fujitsu provede také ladění výkonu systému a dodá ho včetně middlewaru Software Technical Computing Suite pro správu a efektivní přidělování úloh.
Do provozu má být superpočítač uveden letos v prosinci a předpokládá se, že v tu chvíli půjde o vůbec nejvýkonnější superpočítač v Japonsku a třetí nejvýkonnější na světě. Současný nejvýkonnější superpočítač od Fujitsu, K-computer, má výkon 11,3 petaflopů. Aktuálně je podle žebříčku Top500 nejvýkonnějším superpočítačem Tianhe-2 (MilkyWay-2) v čínském National Super Computer Center in Guangzhou s teoretickým maximálním výkonem 33 petaflopů.
Poprvé detekovali plynnou kyselinu siřičitou
Učebnice chemie standardně praví, že kyselina siřičitá je známá pouze v roztocích, nikoliv jako samostatná …