Grafen je obecně látka hydrofobní, ale jeho vločky s šířkou pod mikrometr už mají jiné, speciální vlastnosti. Na okrajích pak grafen molekuly vody přitahuje, samotná plocha dále odpuzuje. V důsledku toho by grafenové vločky mohly fungovat jako povrchově aktivní látka, např. emulgátor ve směsích vody a olejů (respektive obecně polárních a nepolárních kapalin). V tomto případě není potřeba žádné obohacování grafenu o dopanty, stačí pouze vytvářet částice definované velikosti.
Důležité pro průmyslové využití má být, že grafen je i v podobě miniaturních vloček stabilní a příslušné vlastnosti si zachovává i při vyšších teplotách nebo tlacích.
Autoři výzkumu uvádějí, že příslušné vlastnosti grafenu by se mohly uplatnit v řadě aplikací, zmiňuje se výroba papíru, těžba ropy a získávání konkrétních látek z hornin. Na rozdíl od řady jiných emulgátorů a povrchově aktivních látek není grafen nijak toxický (nebo alespoň nijak speciálně toxický svou samotnou chemickou povahou).
Anna W. Kuziel et al. The True Amphipathic Nature of Graphene Flakes: A Versatile 2D Stabilizer, Advanced Materials (2020). DOI: 10.1002/adma.202000608
Zdroj: Cranfield University / Phys.org
Viz také: Grafen může pro molekuly vody fungovat jako zrcadlo