Vzácné obrazy i další umělecká díla jsou ohrožována viditelným světlem i ultrafialovým zářením, vzdušnou vlhkostí, kyslíkem i dalšími oxidanty. Typickým důsledkem je blednutí nebo žloutnutí barev.
Dnes používané ochranné nátěry mají také své nevýhody, obvykle se nanášejí spolu s organickými rozpouštědly, stejně tak je rozpouštědel třeba pro odstranění laku. Přitom může docházet k chemickým reakcím nejen se samotnými barvami, ale i s podkladovým materiálem.
Vědci z University of Patras a University of Florence (hlavní autor Costas Galiotis, publikováno v Nature Nanotechnology) navrhují, že by se v roli ochranné vrstvy mohl používat grafen. Šlo by o jeden atom silnou vrstvu běžného grafenu vytvořenou formou depozice z par. Pro dané účely nemusí jít o grafen nijak speciálně kvalitní, nečistoty ani občas více atomů na sobě nijak nevadí (tedy pokud si materiál zachová průhlednost, běžný grafit na obrazech zrovna nepotřebujeme). Není ani třeba vytvořit fólii o rozměrech obrazu předem, povlak lze nanášet po částech.
Laboratorní experimenty zatím ukázaly, že grafenová membrána je neprostupná pro vodní páru, oxidační činidla i další chemické látky, dokáže také absorbovat velké množství ultrafialového záření (s viditelným světlem pochopitelně neudáme nic, když si chceme umělecké dílo sami prohlížet). Navíc by grafenový povlak mělo jít snadno odstranit s použitím pouze minimálního množství rozpouštědel.
M. Kotsidi et al, Preventing colour fading in artworks with graphene veils, Nature Nanotechnology (2021). DOI: 10.1038/s41565-021-00934-z
Zdroj: Foundation for Research and Technology – Hellas / Phys.org
Poznámka PH: Neuvádí se, ale možná by se takto daly natírat i sochy nebo zbytky budov? Snad i pod širým nebem, grafen je hydrofobní, tak by ho déšť nesmyl?