Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

HIV je starší, než jsme si mysleli

Lentiviry dokáží infikovat široké spektrum savců, jako jsou primáti, kočky či koně. Prvně byly popsány jejich endogenní formy v roce 2007 v genomu králíka. Pak následovaly objevy endogenních lentivirových sekvencí u lemurů a fretek. Dr. Daniel Elleder z Ústavu molekulární genetiky AV ČR popsal v roce 2014 lentivirovou DNA u letuch malajských. Tento endogenní lentivirus u letuch, nazvaný ELVgv, je doposud nejstarší popsaná lentivirová sekvence a poskytuje cenné informace o původu těchto virů.
Letucha malajská, jejíž předci byli původně napadeni virem ELVgv, je stromový plachtící savec jihovýchodní Asie. Letuchy jsou nejbližší příbuzní primátů, od kterých se oddělily přibližně před 81 miliony lety. Ve své poslední práci, která právě vychází v prestižním evolučním časopise Molecular Biology and Evolution, Dr. Elleder se svými spolupracovníky analyzovali staré lentivirové ELVgv kopie u čtyř druhů letuch.
Zjistili, že ELVgv se nachází u všech těchto druhů, což znamená, že tento lentivirus musel existovat a infikovat letuchy již před jejich rozdělením na jednotlivé druhy. A protože ELVgv se u jiných savců nenachází, časový interval, ve kterém ELVgv pronikl do genomu letuch, je 15 až 81 milionů let. Použitím přesnějších fylogenetických metod, s jejichž pomocí lze analyzovat změny v sekvencích endogenních ELVgv, které se dějí během přepisu RNA na DNA a začleňování do genomu hostitele, badatelé tento časový úsek ještě zúžili na 40 – 60 milionů let. V současné práci se také podařilo detekovat genetické změny v jednom z protivirových genů letuchy (gen TRIM5). To by mohlo v budoucnu vést k objasnění mechanismů, kterými se předkové dnešních letuch lentivirové infekci ubránili. Dr. Elleder věří, že pokud se podaří objevit další endogenní sekvence lentivirů u jiných savců, budou schopni historii lentivirů vystopovat ještě hlouběji do minulosti.

oznámení Tiskového odboru AV ČR

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *