Huawei Tech4All podporuje biodiverzitu

Společnost Huawei prezentovala ve vídni pět let aktivity Tech4All, která běží ve více zemích světa už pět let. Technologie Huawei podporují s Tech4All zachování biodiverzity.

Konkrétně nedaleko Vídně v národním parku Neusiedler See – Seewinkel, kde je ptačí rezervace v pobřežním rákosí. Zdejší mokřady čelí zhoršující se kvalitě rákosí, což má negativní dopad na populace obojživelníků, savců i ptáků. Nedávná suchá období, která neumožňovala kolísání vody a absence sklízení rákosí však neumožňovaly jeho přirozenou obnovu, a kvůli tomu příliš starý rákosový porost odumíral a neobnovoval se.
V roce 2021 zde byla instalována zařízení pro akustický monitoring. Dvě zařízení jsou napájena malou fotovoltaikou a pracují online v síti 5G, které odesílají data každých 10 minut. Dalších šedesát zařízení pracuje offline ze záznamem na paměťové karty, které se jednou za několika měsíců přečtou. Odečet je poněkud dobrodružný, protože najít zařízení v džungli rákosí se provádí pomocí zaměření GPS, podobně jako geocaching. Jde o akustický monitoring hnízdění ptáků v rákosových porostech národního parku Neusiedler See – Seewinkel. Nasbírali tak přes dva miliony zvukových záznamů 69 druhů ptáků. „Ptačí nářečí“ se následně vyhodnocuje jak člověkem, tak s pomocí strojového učení a AI.
Provádějí také monitoring a ochranu před nekontrolovatelnými požáry, ale uvažují také o řízeném spalování starého rákosového porostu, aby se obnovil za čerstvý, vhodnější pro přirozené prostředí hnízdění ptáků.
Nedá se sice říci, že by se situace kvůli globálním klimatickým změnám podstatně zlepšila. Spíše za ni mohou nedávné deště, které způsobily vzestup vodní hladiny a obnovu rákosového porostu, což viděl i místní vědecký pracovník poprvé v životě (do té doby o tom jen slyšel z vyprávění a četby), avšak alespoň se lépe ví, v jakom stavu prostředí národního parku Neusiedler See – Seewinkel je.

Huawei Tech4All v Řecku proti požárům
systém využívá technologie senzorů, dronů, umělé inteligence a 5G připojení k tomu, aby v reálném čase identifikoval potenciální rizika a vytvářel vizuální záznamy, které jsou okamžitě odesílány do dohledového centra či hasičským jednotkám. Projekt má pomoci v regionech Evropy nejvíce zasažených klimatickými změnami a rostoucími průměrnými teplotami. Díky systému bude možné reagovat během patnácti minut po vzniku požáru.

V Norsku chrání původní populaci lososů
V Norsku zase při ochraně původního druhu lososa obecného, kterému úspěšně konkuruje invazivní druh lososa gorbuša. V pilotním provozu filtračního provozu, kdy ryby musejí projít úzkým kanálem, kde je „zlá“ gorbuša rozpoznána s pomocí čidel napojeným na AI během 8 ms a mechanickou klapkou odkloněna do vedlejší sběrné nádrže (a následně zpracována na maso), dokázali odklonit šet tisíc invazivních lososů. Nyní zvažují, zda by tento systém mohl být využit i v dalších, složitějších podmínkách norských řek.

Ostatní projekty
Ty probíhají v různých místech Evropy i dalšího světa. V polském Bělověžském pralese se monitoruje biodiverzita v Bělověžském národním parku. Také zde je cílem vytvoření komplexního konzervačního plánu.
V Irsku zase využívají technologie Huawei v programu Tech4All při odposlouchávání hlasů velryb.

autor: Richard Jan Voigts

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *