Indiánské kultury na severozápadě severní Ameriky jsou velmi zajímavé hned z celé řady důvodů. Jde o ojedinělý doklad organizované usedlé společnosti bez zemědělství (odpovídající roli zde hrál rybolov založený především na tazích lososů), s otroctvím, lidskými obětmi…. A navíc se zde tkalo ze psí srsti. (Poznámka: Kde jinde? Nejedná se o naprostý unikát?)
Vědci z Smithsonian National Museum of Natural History nyní provedli analýzu, která vrhá světlo na původ a genetiku dnes již vyhynulého plemene psů, které bylo po tisíciletí součástí domorodých komunit Sališů na severozápadním pobřeží dnešních USA. Antropolog Logan Kistler a evoluční molekulární bioložka Audrey Lin (American Museum of Natural History) analyzovali genetické stopy zachované v kožešině psa jménem Mutton, jediného známého místního „vlněného psa“.
Sališové (nebo přesněji „Pobřežní Sališové“) chovali tyto psy po tisíce let. Stříhali je podobně jako ovce a ze srsti (respektive podsady) pak tkali – zejména přikrývky nebo předměty používané ke kultovním účelům. Psi ovšem figurovali nikoliv jako „hospodářská zvířata“, ale stále také jako mazlíčci a členové rodiny, dokonce sami byli předmětem kultu a jejich vyobrazení se používala v umění. (Mimochodem, na nové studii se podíleli také zástupci komunity Sališů.)
V polovině 19. století tradice tkaní z psi srsti upadla. Koncem 50. let 19. století měl přírodovědec a etnograf George Gibbs místního psa jménem Mutton. Když Mutton v roce 1859 zemřel, Gibbs poslal jeho kožešinu do vznikajícího Smithsonova institutu. O existenci kožešiny však věděl jen málokdo, dokud nebyla znovu objevena v roce 2000.
V rámci nové studie vědci sekvenovali genom psa a porovnávali ho s genomy starých i moderních plemen. Na základě genetických dat tým odhadl, že se tito psi oddělili od ostatních plemen cca před 5 000 lety, což odpovídá i archeologickým nálezům z této oblasti. Zjistili také, že Mutton je geneticky podobný psům z Newfoundlandu a Britské Kolumbie z předkoloniálního období.
Autoři studie odhadují, že téměř 85 % Muttonových předků lze spojit s předkoloniálními psy. To je překvapivý výsledek, protože Mutton žil několik desetiletí po rozšíření evropských plemen psů v oblasti. Je tedy pravděpodobné, že komunity Pobřežních Salishů i nadále udržovaly jedinečnou genetickou výbavu svých psů až do doby těsně před zánikem plemene.
Tým analyzoval celkem více než 11 000 různých genů v Muttonově genomu s cílem zjistit, které geny odpovídaly za „textilní“ využívání psů. Identifikovali 28 genů souvisejících s růstem srsti a regenerací folikulů (tkání, z nich vyrůstá srst nebo vlasy apod.). Patřil mezi ně gen, který způsobuje fenotyp vlnitého ochlupení u lidí, a další gen spojený s kudrnatou srstí u jiných psů. Podobné geny byly aktivovány i v genomech mamutů srstnatých.
A co způsobilo vymizení těchto psů? Tradiční výklad zněl, že příchod průmyslově vyráběných přikrývek do regionu na počátku 19. století učinil tyto psy nepotřebnými. Vzhledem k roli, kterou psi měli v domorodé kultuře, by to však zřejmě nestačilo; spíše šlo o důsledek rozvratu místní kultury, vysídlování a zavlečených nemocí.
Audrey T. Lin et al, The history of Coast Salish ‚Woolly Dogs‘ revealed by ancient genomics and Indigenous knowledge, Science (2023). DOI: 10.1126/science.adi6549. www.science.org/doi/10.1126/science.adi6549
Ludovic Orlando, The history of the Coast Salish „woolly dogs“, Science (2023). DOI: 10.1126/science.adm6959 , www.science.org/doi/10.1126/science.adm6959
Tradiční sališská tkanina ze směsi psí a kozí srsti. Vlákna ze psí srsti jsou svisle. Credit: Smithsonian
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns