Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain
Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Indická sonda Chandrayaan-2 míří k Měsíci

Indická lunární sonda Chandrayaan-2 provedla v minulých týdnech několik manévrů, které její dráhu čím dál tím víc protahovaly. 14. 8. přišel šestý manévr, který však byl výjimečný. V odborné terminologii se tento zážeh označuje jako TLI (Trans-lunar injection) – to znamená, že po dokončení tohoto manévru, který trval 1203 sekund, míří sonda skutečně k Měsíci. Ale ke vstupu na jeho oběžnou dráhu potřebuje ještě jeden zážeh. V tomto článku se podíváme na další plány, které sondu čekají v nejbližších týdnech.

Potěšující je, že od startu až do dneška nebyl zaznamenán žádný problém a všechny systémy pracují správně. O sledování stavu všech částí sondy se stará středisko MOX (Mission Operations Complex), které je součástí projektu ISTRAC (ISRO Telemetry, Tracking and Command Network) v indickém městě Bengaluru. Ke komunikaci slouží antény indického programu IDSN (Indian Deep Space Network) umístěné v Bayalu nedaleko Bengaluru.

Sonda včerejším zážehem dosáhla přeletové dráhy k Měsíci, která má nejnižší bod (perigeum) 335 km nad Zemí a nejvyšší bod (apogeum) 405 115 km vysoko. 20. srpna sonda přiletí k Měsíci a tam na ni bude čekat další manévr. Zažehne svůj raketový motor a manévrem LOI (Lunar Orbit Insertion) vstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Pokud se zážeh povede, sonda skončí na dráze s nejnižším bodem (periseleniem) 118 km nad povrchem Měsíce a nejvyšším bodem (aposeleniem) ve výšce 18 078 kilometrů.

Vstupem na protáhlou oběžnou dráhu však manévry neskončí. V dalších týdnech přijdou další čtyři korekce, které mají ve výsledku vytvořit dráhu ve výšce zhruba 100 kilometrů nad povrchem měsíce, která vede přes oba póly.

Jakmile se sestava dostane na zmíněnou polární dráhu ve výšce 100 kilometrů nad Měsícem, přijde další velký moment. Druhého září by se měl od orbiteru oddělit lander Vikram, který v dalších dnech provede další dva zážehy. Sedmého září pak přijde motorický sestup k povrchu, který bude, jak doufáme, korunován úspěšným měkkým přistáním. Indie by se tak stala teprve čtvrtou zemí světa, která by něco podobného dokázala.

 

autor: Dušan Majer

Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno

Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *